| davedavedave93 a întrebat:

Mi s-a furat bicicleta dintr-o parcare special amenajată, la Mall. Era asigurată cu dispozitiv antifurt, care a fost tăiat. Nici o cameră video din tot complexul respectiv nu funcționează fiindcă au probleme cu firma de securitate cu care colaborează. Am depus plângere penală și am dat declarații la poliție. Am primit sfat să caut prin târguri, dar nu am mașină și nu pot ajunge la ele. Bicicleta e o marcă și model foarte comun, la noi în zonă, multă oameni având marca și model identic sau foarte asemănător. Am primit sfat să fac o „Adresă" sau o „Plângere" mall-ului și să cer să-mi plătească paguba fiindcă nu au funcționat camerele video. Dacă acestea funcționau, până acum am fi identificat hoții deja. Există cineva care s-a mai confruntat cu o situație similară și mă poate ajuta cu sugestii? Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mall-ul este proprietarul parcarii, atunci trebuie sa asigure si paza si supravegherea parcarilor, nu numai a interiorului. E problema lor daca nu functioneaza.
In schimb, tu - de buna credinta - ai avut incredere in siguranta asigurata de mall, dar cineva nu si-a facutdatoria.
In acest caz, faci o adresa scrisa catre conducerea mall-ului si le soliciti o alta bicicleta sau contravaloarea lui, drept despagubire, fiindca paguba s-a creat din cauza neglijentei- si pe proprietatea lor.
Ar fi bine ca, aceea adresa sa fie formulata de un jurist cunoscator.

| davedavedave93 explică (pentru Bula):

Îți mulțumesc pentru răspunsul tău deosebit de util! Am să apelez la un avocat în acest sens. O zi frumoasă să ai!

5 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Nu ai cum sa obligi mall-ul sa iti dea banii sunt camerele lui personale, si nu camere publice, acum sa iti fie invatatura de minte sa umbli pe bicicleta de 500-1000 euroi, cumpara o bicicleta si la 400lei gasesti chiar ceva ok sa te trambalezi si nici nu ti-o fura nimeni

| davedavedave93 explică (pentru IIIshaneIII):

Mulțumesc pentru răspuns. Bicicleta era una comună, de 800 lei, simplă, fără „bliz-bliz-uri". În zilele noastre o bicicletă decentă costă în jur de 1000 lei cel puțin, plus/minus (minimum minimorum). La 400 de lei, cum sugerați dvs sunt doar biciclete la mâna a doua, care de obicei n-au acte de proveniență (adică sunt șanse mari să fie furate). Iar eu, aleg, să nu cumpăr bunuri furate fiindcă altfel aș susține furtul. Cumpărând bunuri furate e același lucru cu a deveni complice la furt. Iar eu consider că am primit o educație bună din partea alor mei iar valorile mele ca individ astfel de „afaceri", chiar dacă ar fi mai ușor și mai ieftin. Prefer calea cea grea și cinstită. Îți mulțumesc și o seară frumoasă!

| iknoweverything a răspuns:

Pune încă o bicicletela neprotejata în acelaș loc si vezi cine o ia.
Încearcă, la mine a merslaughing

| davedavedave93 explică (pentru iknoweverything):

Mulțumesc pentru răspuns! Să știi că este o sugestie bună. De asemenea mi-a trecut asta prin minte. M-am gândit să achiziționez un dispozitiv de localizare prin satelit, în genul celor care se pun animaleleor de companie sau ceva de acest gen, încă nu știu sigur, trebuie să mă documentez în acest sens. Cu siguranță, dacă aș fi avut așa ceva, în primă instanță, cât și un dispozitiv antifurt mai serios, acum mă plimbam tot pe bicicleta mea. happy