| dede11112 a întrebat:

Mi s-a suspendat permisul pe 90 de zile din cauza vitezei. Intrebarea mea este: trebuie sa fac vreo programare ca sa dau acel test de 15 intrebari sau doar ma duc cu dovada si il dau? Dovada mi-a expirat acum vreo 2 saptamani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci programare sau sa mergi direct. Daca faci programare esti sigur ca vei intra la data si ora programata, daca te duci direct se poate sa n-ai loc sa intri. Vezi ca trebuie sa mergi inainte de a se implini 30 de zile de la data inceperii perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.

| dede11112 explică (pentru Ioandelasal):

Si mai vreau sa te intreb ceva. Am fost de am dat testul, l am luat si am completat si acea cerere pe care mi-a dat-o politistul. Saptamana viitoare se implineste o luna de cand mi-a expirat dovada. Daca mi se aproba acea cerere, saptamana viitoare pot sa ma duc sa iau permisul sau tocmai peste o luna. Adica sa nu astept 90 de zile ci 60. Nu prea am inteles bine cum sta treaba cu chestia asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru dede11112):

Daca se aproba cererea iti vei reprimi permisul dupa implinirea a 30 de zile de la data expirarii dovezii, asa ca poti merge dupa el la implinirea celor 30 de zile.

| dede11112 explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Multumesc pentru ajutor

| dede11112 explică (pentru Ioandelasal):

Si cum pot sa aflu daca mi s-a aprobat cererea? Ca trebuie sa ma duc la 100 de kilometri ca sa aflu daca e si nu as vrea sa bat drumu degeaba pana acolo. Sau imi vine prin posta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dede11112):

Da un telefon la Serviciul de permise sau la secretariatul Politiei rutiere.