| Țoglă a întrebat:

Modelul vechi de declarație pe propria răspundere mai e luat în considerare la prezentarea lui?
Cel nou are niște puncte în plus care îți dă mai multă libertate, dar nu voi bifa acele puncte pe viitor.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Modelul nou, simplificat este facut pentru cei care tiparesc declaratia (sa fie mai putine rubrici de completat si sa fie mai vizibile campurile.

Daca se scrie declaratia "din mana", atunci nu trebuie scris intregul text de pe model, ci doar cele esentiale: numele si prenumele, adresa, data nasterii (pentru varsta, dar e cuprins si in CNP), scopul deplasarii, intervalul orar in care se deplaseaza, data si semnatura persoanei.

Ca urmare, oricare varianta este valabila, daca contine toate elementele de completat din modelul simplificat.

| cfrtobias a răspuns (pentru Bula):

Eu la modelul nou n-am vazut ora esti sigur ca are? aici nu vad ora https://cdn.stirioficiale.ro/......202503.pdf

| Bula a răspuns (pentru cfrtobias):

Ai dreptate, ora nu mai este, doar data.
De asemenea, na inscrii fiecare loc de pornire si oprire, e suficient doar sa scrii locurile unde te vei deplasa /traseul.