| Anomim2025 a întrebat:

Munca la negru este des întâlnită în România din cauză că taxele sunt pe mari sau sunt patronii zgârciți?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Din cauza sistemul de rahat din toata lumea, nu doara din RO.
Uite un sistem bunicel, daca zic bun sar altii ca vorbesc povesti.In SUA iesi la pensie ceara daca nu vrei laughing adica vrei nu vrei, daca muncesti iesi la pensie, indiferent ca vrei tu, sau nu vrei, indiferent ca vrea patronii sau nu.
SUA are un sistem mult mai bun decat restul lumii.Ma intrebam oare de ce alte tari nu folosesc modelul respectiv.Am gasit raspunsul, dar nu poti face nimic.

38 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Patronii in Romania sunt niste lacomi. Impozitul pe venit este unul din cele mai mici din UE si taxele la fel. Exemplu: http://bit.ly/2ESIo5W
Ai observat ca un patron roman primul lucru ce-l face cand se imbogateste este sa-si ia masina, vile si apartamente, etc? Nici unul nu se gandeste sa mareasca salariul sau sa investeasca in imbunatatirea firmei si in marirea ei? Un neam de hoti si profitori. Pacat de tara asta frumoasa!

| darrio2007 a răspuns:

Cam ambele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxe sunt peste tot.
Problema e ca la noi patroni sunt zgarciti, legea nu e atat de drastica si nici aplicata iar oamenii nu vor sa aiba drepturi si accepta

| anonimg a răspuns:

Ambele variante sunt reale; dar ele împreună nu sunt cauza problemei nici macar 10%. Problema cea mare este clasa politică: de la cel mai mare până la cel mai mic. Păi de ce nu intrăm în UE cu totul? Nu suntem noi recunoscuți la nivel mondial ca o țară plină de corupție? Și da, chiar dacă este cu "acte" corupția tot corupție este. Atâta timp cât clasa politică are salariul mai mare decât salariul minim pe economie, aceasta se numește corupție, chiar dacă este cu acte.
Taxele mari nu sunt altceva decât corupție.
Să se facă absolut toate salariile și pensiile egale, și numai atunci se va spune că nu există corupție.
Dar corupția din Romania nu va ieși niciodată. De aceea să nu vă mirați atunci când Dumnezeu ne va pedepsi. Își va retrage ocrotirea Sa de la țara noastră, dandu-ne în mâinile dușmanilor sau pradă în cutremurelor și inundațiilor din pricina acestei nelegiuiri numită corupție. Că până și cei care trebuie să o înlăture au fost întinați de ea.
Din pricina păcatului corupției al celor mari, suferă și cei mici.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Loool ce idee. Pentru tine un medic cu 10 ani de studii si responsabilitatea vietii oamenilor in mana ar trebui sa castige la fel ca un vanzator de paine? Si daca s ar intampla asta cum l ai face pe X sa nu mai fie corupt?

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Și un măturător de pe stradă cu ce a greșit ca să câștige mai puțin decât medicul?
Atâta timp cât omul își face treaba cu conștiinciozitate trebuie remunerat la fel.

| sunmetal11 a răspuns (pentru anonimg):

Nici in comunism nu erau salariile si pensiile egale, asta e imposibil...desi,pensiile magistratilor sunt nesimtit de mari, unde mai pui ca unii nici nu respecta legea, iar despre respectarea Constitutie, nici n-are rost sa vorbim.

| sunmetal11 a răspuns (pentru anonimg):

Pai...a gresit ca n-a mers la scoala...despre ce vorbesti tu acolo?! un doctor poate sa mature strada oricand, dar un maturator nu va putea niciodata sa faca munca unui medic, e foarte logic! fiecare trebuie remunerat in functie de munca pe care o depune.

| anonimg a răspuns (pentru sunmetal11):

Eu spun că și unul și altul trebuie respectat în aceeași măsură. Și cuvintele nu sunt de ajuns. Pentru că și unul și altul își face treaba pentru bani; niciunul nu o face doar din dragoste. Și dacă unul lucrează într-un domeniu și celălalt în alt domeniu, este pentru că ei au ales să lucreze în domeniul respectiv. Oare din dragoste pentru oameni se face cineva medic sau parlamentar? Nu pentru un câștig mai mare

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Păi de ce nu se duce măturătorul să facă vreo 11 ani de studiu și apoi să câștige și el cât medicul?
wtf rolling on the floor

| sunmetal11 a răspuns (pentru anonimg):

Sa filozofam de dragul filozofiei.o putem tine asa ..toata ziua! tu ai spus ca toata lumea trebuie sa aiba salarii si pensii egale! iar eu am spus ca acest lucru este imposibil! si am mai spus ca fiecare trebuie remunerat pentru munca pe care o presteaza,dar asta nu inseamna ca vor avea venituri asemanatoare,este pur si simplu IMPOSIBIL! eu am inteles ca esti suparat pe politicieni, dar crede-ma, in nicio tara un maturator nu va avea salariul egal cu al unui doctor sau oricare alta meserie. poate fi cea mai corecta tara din lume, cu politicienii cei mai corecti, acest lucru este imposibil! pai de ce sa ne mai batem capul cu scoli inalte daca nu ne diferentiaza ceva, si acel ceva fiind salariul!

| supadeceapa a răspuns (pentru anonimg):

Ai gândit-o mult pe asta? rolling on the floor

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți dai seama ce ambițioși am fi toți să ajungem undeva fără un salariu motivant. Am ajunge o țară de măturători rolling on the floor

| anonimg a răspuns (pentru supadeceapa):

Am ajunge o țară curată... Și în privința corupției.

| anonimg a răspuns (pentru sunmetal11):

Cine va ține partea nedreptății, aceasta va fi partea lui.
Eu n-am nici o treabă. Mulți și-au luat răsplata în viața aceasta. Dar "săracul Lazăr" se va bucura de ce-a veșnică.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonimg):

Aberezi, sincer, nu există și nu o să existe vreodată așa ceva. laughing))))

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Deci sa inteleg ca pentru tine efortul unui maturator cu 4 clase e acelasi ca a unui doctor cu 20 studiu nu?

| supadeceapa a răspuns (pentru anonimg):

Tu ții partea nedreptății aici. E nedrept ca unii să muncească și alții să dea cu mătura, dar să primească același lucru doar pentru că se întâmplă să existe și ei. Și n-are treabă cu respectul. Nu îți place munca, nu îți plac nici banii. Simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Efortul unui maturator nu-i egal cu a unui doctor, dar salariul aproape da.(doctor incepator)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da măturătorul are vreo 5000 net

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Brutul unui rezident in primul an e vreo 3600 ron. In anul doi vreo 4000. Daca stii maturatori cu asa salariu zi si mie, ca iau un part time

| anonimg a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu nu vorbesc de oamenii leneși. "Cine nu muncește nici să nu mănânce."
Dar munca tuturor trebuie apreciată. Și aprecierea trebuie să fie practică -sa se vadă la plată.
O mulțime de oameni mor pentru că nimeni nu-i tratează gratis.
Nu știu cine a adus în discuție medicii, că eu nu despre ei vorbesc. Că și acestora dacă nu le bagi ceva în buzunare nu se uită la tine. Vai de acela care pică în mâinile unor astfel de medici!
Dar eu vorbesc despre clasa politică care face salariile.
Dacă au făcut un salariu minim, atunci să facă și unul maxim. Dar sunt unii dintre ei care întorc banii cu lopata la propriu. Ei nu-și afișează bogățiile în mod public din motive numai de ei cunoscute. Au făcut salariile mici, iar casele mai mult decât statele UE care sunt mai bogate decât noi.
Ei într-adevăr sunt puși de Dumnezeu în slujba noastră. Dar când fac nedreptate, atunci ei sunt deja stricați, corupți. Au dat de bani și s-au stricat. Dar oricum erau ei deja stricați, needucați.
La fel sunt și majoritatea patronilor. 99% din patronii români sunt plini de lăcomie de bani. Rar mai vezi câte unul care își apreciază și cinstește angajatul în mod practic, vizibil pe ștatul de plată.
Un patron într-adevăr nu mai pune mâna pe sapă; dar asta nu înseamnă că trebuie să-și plătească angajatul mai puțin. Păi muncește angajatul mai puțin decât patronul ca să fie plătit mai puțin? Sau muncește un măturător mai puțin decât un politician sau decât președintele statului?
Că și dacă nu exista statul, oamenii tot se puteau descurca și fără clasa birocratică.
În principiu, trebuie apreciat mai mult omul care este la camp și care ne dă pâine la toți decât aceia care împart această pâine. Că și atunci când țara Canaanului s-a împărțit între semintiile poporului Israel, s-a împărțit după nevoile fiecăruia. Dacă o seminție (trib) era mai mare, primea o parte de pământ mai mare; o alta care era mai puțin numeroasă, primea mai puțin. Iar conducătorul nu primea mai mult decât ceilalți.
Dar acum ne-am "modernizat": ne folosim de legea junglei.
Nimeni n-are nici un drept să aibă un salariu mai mare decât celălalt. Dacă nu le place, atunci să se facă măturători să vedem dacă le place. Ori dacă nu, măturătorul să-și vândă lor serviciile chiar mai scump decât și le vând ceilalți să vedem dacă le convine. Fiecare să fie plătit la oră; și nimeni să nu muncească mai mult de 8ore.
Dar oricum vorbim în vânt astfel de lucruri.

| anonimg a răspuns (pentru sunmetal11):

"Pai de ce sa ne mai batem capul cu scoli inalte daca nu ne diferentiaza ceva, si acel ceva fiind salariul!"

Păi dacă salariul ne diferențiază, atunci am ajuns cei mai nenorociți dintre toți oamenii.
Cei mai mari oameni ai lumii, modele de urmat -niciunul nu s-a diferențiat la bani. In privința aceasta ei au fost oameni simpli, modești, și în același timp au învățat în școli înalte, mai înalte decât politicienii corupți din zilele noastre.
Niciun om cu bani nu este un model de urmat. Poate fi urmat doar de tinerii ușuratici, care n-au primit o educație. Și un om care face o școală înaltă doar ca să câștige bani, să aibă un salariu mai mare- pai mai bine îți pui încrederea într-un nebun decat într-un astfel de om.
Salariul, venitul, trebuie privit ca o nevoie, nu ca un scop în viață, și nici ca un lucru care ar aduce fericirea. În goana după bani multi au înnebunit.
Orice om din orice clasa socială are nevoi asemănătoare. De aceea spun că trebuie ca salariile să fie egale. Pentru că sunt aceleași nevoi si la unul și la celălalt, fara excepție. Cu salariile egale, nimeni nu se putea îmbogăți, și nimeni nu va sărăci (nu vorbesc de leneși). Și fiecare se va putea dezvolta în domeniul lui. Se poate; dar egoismul a pus stăpânire 100 % pe oameni, și de aceea este imposibil lucrul acesta.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur că astăzi am făcut pe cineva să se simtă bine. happy
Totuși, mai jos nu mi-am exprimat nici măcar un sfert din viața frumoasă pe care românii o pot trăi. Nu este nici usor, dar nici imposibil. Numai că egoismul s-a lipit scai de noi că nici pe patul morții nu renunțăm la el.
Pentru că fericirea noastră stă în a-i face fericiți pe ceilalți -la propriu, pe termen lung.
Și sunt sigur că există măturători de stradă, care dacă ar fi fost educați, ar fi fost mai buni decât mulți medici.
Și in aceași măsură sunt conștient că sunt mulți medici care nu sunt in stare nici să dea cu mătura și te trateaza fără respect. ^_^ Lol.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonimg):

''Păi dacă salariul ne diferențiază, atunci am ajuns cei mai nenorociți dintre toți oamenii.''

Îți dai seama, să vrei să ți se aprecieze munca laughing ce oroare!

| Ionut58282856 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de incult esti? Da..si in programare pe partea de telefoane cat e? Tot cat un maturator nu? Asa vreo 80-100 milioane. Sau pe partea de doctori nu stiu cat e omule dar e clar ca e mai mult. De ce esti atat de incult? "Munca la negru" Pentru munca la negru trebuie munca la alb. pl*a mea. Corect? Sau nu? Nici nu o sa mai zic sa argumentezi sau ceva ca oricum e clar cand unul nu poate argumenta si e prost

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Eu vorbeam de profesii gen doctor, invatator etc. Cineva cu 8 clase ia 2.000 de lei in mana fara prea marei probleme pe cand un invatator nu ia atata. La medici aici includ si asistentii care nu iau peste 2000 lei fara vechime.
Un manager normal ca ia mii de euro.Dar ce sa vorbesc cu tine, atitudinea ta iti demasca caracterul incult laughing

| sunmetal11 a răspuns (pentru anonimg):

''Cine va ține partea nedreptății, aceasta va fi partea lui.''
Daca tu ai inteles din tot ce am scris ca tin partea nedreptatii, esti intr-o grava eroare...zi-mi si mie atunci, cam care ar trebui sa fie salariile celor 2, maturator si doctor, sa ma dumiresc si eu!

| anonimg a răspuns (pentru sunmetal11):

Nu-i lucru ușor și nici mic să spui ca toate salariile să fie egale. Poate doar la categoria Trivia/Amuzante ar mai putea spune cineva asta.
Și pentru că eram conștient că mulți mi-ar fi sărit în cap -pentru că în general oamenii reacționează după instincte și nu după judecată să analizeze ce vrea să spună cineva cu vorbele respective- am fost nevoit să pun fraza respectiva pentru a-i opri. Ea nu a fost cu o referire strictă în dreptul tău, ci la modul general. Dacă ar fi fost strict în dreptul tău, ea ar fi sunat mai personal: "Dacă ții partea nedreptății."
Ea este și în dreptul tău, dar într-un procent mic, fiind împărțită la toți care ar încerca să mă contrazică. happy

| Panamax a răspuns:

Sa zicem ca ai nevoie de un muncitor cu salariu minim.
El primeste1400 de lei bani in mana.La stat mai dai cam 1400 de lei pe luna, esti obligat sa ii platesti concediu, 21 de zile cat sta acasa si nu produce plus cei 1400 de lei la stat.
Calendarul este plin de sarbatori in care esti obligat sa-l platesti.
Daca are vreo problema de sanatate esti obligat sa-l platesti ca si cum ar veni la munca. Daca sta 3 luni acasa tu trebuie sa-l platesti si sa platesti impozite sperand ca peste cativa ani o sa-ti recuperezi banii pe concediul lui medical.
Apoi ar mai fi de platit contabilul care face salariile si declaratiile,control medical periodic, protectia muncii etc. Daca nici nu este prea competent si nu-i arde de munca mai bine emigrezi decat sa angajezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taxele sunt exagerat de mari. Statul iti ia aproape 50% din salariu. Si inainte erau mari, daca acum 1-2 ani cu noua lege statul a marit brusc taxele.
Motiv pentru care firmele se orienteaza in alte tari unde e forta de munca mai ieftina.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a fost nicio lege care a marit taxele... Ba din contra, a scazut impozitul in unele cazuri. Si totusi cei 43% taxe sunt o cifra sub media restului tarilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi statul îți ia 50% din salariu fiindcă s-au mutat contribuțiile și ți-a crescut brutul, că tot banii ăia îi luai și înainte, numai că erau contribuțiile la angajator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evaziunea fiscala e des intalnita in Romania pentru ca daca lucrezi si iti platesti darile la stat, nu iti mai ramane nimic si mai vii si cu bani de acasa. Sa nu mai zic daca deschizi o shawomerie sa zic, sau un fast food, cu toate actele in regula si igiena la punct, si sa te puna dracu sa nu dai bani pe luna pentru controale. Sa crezi ca esti in regula si ca nu au ce sa iti faca.
Mafia
Pe vremuri iti cereau taxa de protectie, acum vine direct anafu, si protectia consumatorului legal, si iti gasesc ei o chichita sa te amendeze, daca nu cotizezi.
Si de aici porneste evaziunea fiscala. Ca vrei si tu da supravietuiesti si sa iti recuperezi banii investiti.

| Ionut58282856 a răspuns:

O intrebare tampita si un raspuns de rahat foarte dezinformat si apreciat...

| Edw08 a răspuns:

E multă birocrație, taxe de plătit pe salariu, pe asigurări medicale, pe protecția muncii etc.

| shrink a răspuns:

Patronii sunt zgârciți si dau vina pe taxele prea mari

| AtriunBoi a răspuns:

Multi patroni nu vor sa acorde salariul minim pe economie pentru ca serviciile oferite sunt putine, sau din cauza actelor greoaie care trebuie sa fie intocmite pentru un contract de munca.