| Andreiu68 a întrebat:

Muncesc la o fabrica de fix 4 luni si as vrea sa stiu daca imi pot lua concediu de odihna cu plata. Sau cum imi dau seama cate zile libere imi pot lua? Parca era o luna de munca este o zi libere, sau?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt doua zile de concediu lunar. Dar depinde ce scrie in contractul tau de munca. Posibil sa nu poti lua concediu asa devreme. Ai obosit deja?

| Andreiu68 explică (pentru darrio2007):

Nu este vorba de oboseala, eu in decembrie trebuie sa parasesc tara si vreau sa imi iau atunci concediul

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreiu68):

Unele firme dau concediu salariatilor la sfarsit de an. Depinde si de specificul firmei. Daca sunt conditionati de vreme. Exemplu: Constructii.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu,noii angajati isi pot lua concediul de odihna dupa 11 luni, in anul urmator poti sa il i-ai cand vrei.