| MarisRadu91 a întrebat:

Neacordarea de prioritate in sens giratoriu cu accident ( o tamponare, aripa dreapta rupta ) ce contraventii sunt conform codului rutier 2012?(pentru el ) eu eram in sensul giratoriu, m-a lovit un individ care venea cu viteza fara sa`mi accorde prioritate happy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta constituie contraventia prevazuta si pedepsita de OUG 195/2002 (Codul rutier), cu md. si compl. ulterioare, art.100, alin.3, citez:
"(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
c) neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept;"
Amenda este de la 280 lei la 350 lei. Numai bine!

| superdorex a răspuns:

Nu se mai dau amenzi sa stii! Accidentele usoare, trebuie sa te duci la asigurarea pe care o are el! Acolo se fac toate formularele pentru accident si iti fac poze.Doar daca el nu recunoaste vina atunci apelezi la politie!

| FashionCellia a răspuns:

S-ar putea sa trebuiasca sa plateasca