| anonim_4396 a întrebat:

Noaptea asta am lăsat mașina afara din curtea mea, chiar lângă poarta, dimineața m-am trezit cu ștergătoarelor ridicate și cu o urma de cheie pe mașina, pe partea dreapta, pe camere se vede cum ca o duba s-a oprit paralel cu mașina mea, cu numere de AG, a stat acolo cam un minut, după care pleacă brusc, avea loc sa treacă, apoi peste vreo ora, se vad doi oameni ce vin, unul ridica stergatoarele și altul lasă urma de cheie, nr la duba nu îl pot identifica, se vede doar ca e de AG, numerele nu le inteleg și nici literele in totalitate, la oameni nu se vede fata, cel puțin nu se înțelege pe filmare, as putea face ceva?

20 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Ai deranjat pe cineva....degeaba faci sesizari. Trebuie sa ai grija in trafic si unde iti parchezi masina, pe ce loc.

| anonim_4396 explică (pentru baru):

Vere, in Bucuresti n-am tmai parcat pe parcări publice mai mult de 15 min de o luna deloc.

| anonim_4396 explică (pentru baru):

PAi Aca deranjez pe cineva trebuie sa îmi facă paguba? Sti cât e un polish la mașina?

| Hammurabi a răspuns:

Conteaza foarte mult unde ai lăsat mașina.
Poate ai blocat trotuarul. Eu, în Snagov, am primit 700 lei amendă că am lăsat mașina parcată în fața curții și ocupasem jumătate de trotuar.
Dacă e o situație de genul ăsta, poliția o să-ți dea întâi amenda abia apoi, poate o sa se ocupe de cine ți-a zgâriat mașina.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

La mine in fata la poarta nu este trotuar efectiv, deci e asfalt, nu e trotuar, nu prea circula pietoni, nu e drum principal, e o strada unde mai locuim mai mulți, cunoștințe și prieteni, nu exista trotuar din drum dai direct stânga/dreapta dacă vrei sa intri la tine in curte și dacă o iei așa, eu nu am parcat chiar lipit de gardul meu, a mai rămas sa treacă un om dacă vrea...

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Până la urmă, cum s-a rezolvat cazul?

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Nimic ca de obicei o mare Înștiințare venită in cutia poștala cum sa merg sa aflu ca dosarul a fost clasat... ca de obicei de altfel

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

E imposibil sa se rezolve cazurile de genu, foarte rar sunt prinși, nici cu super camere de luat vederi nu prea se vede mare lucru dacă sunt la depărtare, in fine... deja m-am obișnuit cu lucruri de genu, nu e prima data, am luat și marker permanent pe numere de înmatriculare când eram plecat din oraș, nu am mai avut ce face cu ele, diluant etc. degeaba, se șterge urat de tot...

| Vvistula a răspuns:

Du-te la politie si fa o plangere pentru vandalizarea masinii si arata-le si filmarea.

| alex495 a răspuns:

Sunat la politie si nu muta masina. Ai 24 de ore sa suni. Dupa ei poate vor incepe o ancheta si vor afla ei ce duba e. Mai sunt si alte camere prin localitatea aia. Imi e sa nu ti poarta pica cineva si pune din astia sa ti vandalizeze masina, ma gandesc poate e un vecin nemultumit nu neaparat ala cu duba

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Am mai avut a întâmplări de genu, mai nasoale chiar, când trebuia sa plec din tara și mi-a distrus efectiv nr de înmatriculare, l-a dat cu marker permanent...

| anonim_4396 explică (pentru alex495):

Și cu vecinii ma inteleg f bine. nu cred ca ar face ei așa ceva, eu ii suspectez pe niște foști colegi de liceu...

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cand te intreaba politia spune-le de fosti colegi de liceu sa inceapa ancheta direct cu ei.

| gothicbat a răspuns:

Mergi la poliție.

| anonim_4396 explică (pentru gothicbat):

Voi încerca sa ajung azi la poliție.

| gothicbat a răspuns (pentru anonim_4396):

Multă baftă, sper să rezolvi!

| anonim_4396 explică (pentru gothicbat):

De rezolvat nu prea cred ca găsesc ei făptașul, nici nu se străduie, și când mi-a spart mașina am fost la poliție și nici măcar nu cred ca au căutat ceva. doar m-au speriat după 2 ani cu înștiințarea in posta ca doaarul fost clasat...

| QuelQui a răspuns:

Daca ai vazut alti oameni ridicand stergatoarele, ce treaba ai cu duba? Crezi ca s-a intors soferul?

| anonim_4396 explică (pentru QuelQui):

Nu stiu ce sa zic... eu am descris ce mi s-a părut mai ciudat de pe filmare, Adica noaptea o duba se oprește și sta paralel cu mașina o perioada de timp, de ce? Cu Ce motiv face asta? Nu ti se pare ciudat?

| meandme111 a răspuns:

Incearca sa afli daca vecinii au camere care vad pe acolo. Dar in orice caz du-te la politie, ei vor sti ce trebuie de facut.