| LanguageMaster a întrebat:

Notarii și executorii judecătorești funcționează în subordinea Ministerului Justiției?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt in subordinea vreunui minister, sunt profesii independente, doar ca MJ le reglementeaza activitatea, respectiv detaliile neprevazute in legile de organizare si functionare, prin acte normative de rangul III (ordine de ministru), de ex.regulamentele de aplicare a legilor si aproba numarul de notari si executori judecatoresti.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Notarii și executorii judecătorești sunt entităţi particulare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sunt autonomi, nu independenti. Ei sunt numiti si destituiti de ministrul justitiei si pun in practica prevederile legilor, a HG-urilor si a Ordinelor de ministru al justitiei.