Întrebare recomandată | damyalex01 a întrebat:

'nseara TPU! am o mica mare problema si nu stiu ce se poate intampla. pe scurt, ma oprit garda, control si nu am avut actele la mine, adica nu le-am dat ca aveam nr de tranzit olandeze expirate. am luat amenda si cica o sa imi faca dosar pentru conducere de autovehicule neinmatriculate pe drumurile publice. amenda nu am platito. intrebarea mea e, ce pot pati?! rog seriozitate. Multam'!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca nu platesti amenda si nici nu poate fi executata silit poti fi condamnat la munca in folosul comunitatii, pana la 50 ore.
2.Amenda nu creste si nici nu se adauga penalitati sau majorari.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neinmatriculat este infractiune, conform OUG 195/2002, republicata, citez:
"ART.85. (1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani."
In cel mai bun caz, daca se va face aplicarea art.18^1 Cod penal (fapta va fi considerata de pericol social redus), poti primi o amenda administrativa de pana la 1.000 lei.
In cel mai rau caz o sa fii condamnat cu suspendarea executarii pedepsei.

| Assu53 a răspuns:

Iti pot deschide dosar penal pentru asa ceva happy dar daca nu tiau facut de atunci, nu cred ca mai exista vreun risc happy plateste amendawinking cel mai bine

| alexandruth a răspuns:

Pai nu prea ai ce pati in afara de amenda... sad

| Annonnymous a răspuns:

Nimic!

| Annonnymous a răspuns:

De fapt daca nu platesti amenda in termen apoi se mareste, dar nu iti pot face nimic

| damyalex01 explică:

Zicea ala cv de audieri si de astea, da oricum pana atunci mai e. o sa zis ca ma suna el. ma gandesc ca e caz penal, dar intrebarea mea e, ce patesc? a mai patit careva asa ceva? stiti pe cineva in situatie asemanatoare? help :-s.

| damyalex01 explică:

E prima mea abatere de genul, am cazierul curat, alb, imaculat laughing! e cu suspendare sigur? sau cu executare?! :-s

| Ioandelasal a răspuns (pentru damyalex01):

Cred ca o sa primesti amenda administrativa, undeva in jur de 500 lei.

| damyalex01 explică:

Si cu amenda cum ramane? agraveaza daca nu o platesc sau ce se intampla? thinking

| Ioandelasal a răspuns (pentru damyalex01):

1.Daca nu platesti amenda si nici nu poate fi executata silit poti fi condamnat la munca in folosul comunitatii, pana la 50 ore.
2.Amenda nu creste si nici nu se adauga penalitati sau majorari.

| Valceanu_Roberto_1997 a răspuns:

Primul pas singur, sectia care apartinea de gardienii statului, tribunal sau parchet dupa.