| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Nu ai voie cu 70 km/h in localitate daca-i drum european?
Adica inainte de a intra in localitate e un indicator de limitare de viteza care limiteaza la 70 si in alte localitati e indicator de limitare 50...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 49.(1) Limita maximă de viteză în localităţi este de 50 km/h.
  (2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localităţilor, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoriile A şi B, şi limite de viteză superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteză mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul poliţiei rutiere.
  (3) Pe anumite sectoare de drum, ţinând seama de împrejurări şi de  intensitatea circulaţiei, administratorul drumului, cu avizul poliţiei rutiere, poate stabili şi limite de viteză inferioare, dar nu mai puţin de 10 km/h pentru tramvaie şi de 30 km/h pentru toate autovehiculele."
Fata de aceste prevederi limita maxima legala este cea stabilita de administratorul drumului (in localitati Consiliile locale), cu avizul politiei rutiere.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Cand e 60 e 50, cand e 30 e 30. Exista decalajul de 9km/h, Mergi cu 59 primesti avertisment.

| Pardelian a răspuns:

Daca nu exista indicator cu alte limitari se merge cu 50 in localitati indiferent ca sunt pe drumuri europene nationale sau judete doar in unele localitati se poate circula cu viteze peste 50 si la intrare vei gasi limitarea din localitatea respectiva

| vlad838 a răspuns:

Din cate stiu, in toate localitatile, limita de viteza este de 50km/h, indiferent de tipul de drum. Inafara, limitele sunt cam asa: 90km/h - drum national, 100km/h - drum european, 130km/h - autostrada. Limitele astea sunt pentru categoria B.