Întrebare recomandată | StefanDrg a întrebat:

Nu am asigurare obligatorie la apartament. Daca refuz sa fac una ce pot pati din punct de vedere legal?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Polița de asigurare PAD este obligatorie. În situația în care persoanele fizice sau juridice nu își asigură locuințele aflate în proprietate, nu beneficiază, în cazul producerii unuia dintre dezastrele naturale definite potrivit Legii 260/2008, de niciun fel de despăgubiri de la bugetul de stat sau de la bugetul local pentru prejudicii produse locuințelor. În plus, nerespectarea de către persoanele fizice sau juridice a obligației de asigurare a locuinței constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 100 la 500 lei.
În plus, potrivit noii legi, NU se pot încheia asigurări facultative pentru o locuință la societățile de asigurare-reasigurare autorizate sa practice riscuri de catastrofa dacă nu aveți încheiată în prealabil o asigurare obligatorie PAD.
Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac de către primari și de către persoanele împuternicite în acest scop de către aceștia.
http://paidromania.ro/produse-si-servicii

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E de a dreptul stupid sa nu iti asiguri locuinta. Polita de asigurare e pana in 100 lei pe an iar amenda 500 lei. Nu vad logica.