| Ukaya a întrebat:

Nu e discriminare ca te primeste la restaurant doar cu cod qr? Vaccinatii care nu au smartfon ce fac? Ei nu intra de ce?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fisierul pdf se poate descarca pe un calculator, dupa care se tipareste pe o coala de hartie (pe ambele fete).
Este de preferat sa fie tiparit cu imprimanta laser (nu cu cerneala), dupa care se impatureste in 4 (dupa semne) si pastreaza intr-o punga de nailon incolor, bine-transparenta.

| Ukaya explică (pentru Bula):

Bah la mine in sat 90% sunt oameni batrani nu au de unde sa aiba asa ceva eu asta zic ca e discriminarea ei s au vaccinat dar tot nu au voie afara ca nu le-a dat si lor dovada aia buna. de unde crezi ca au auzit ei de pdf calculatoare si draci? nici astia tineri nu prea au ca e saracie mare aici

| Bula a răspuns (pentru Ukaya):

Sa mearga la medicul de familie!
El le va descarca si le va tipari.
Sau cineva care calculator, internet si imprimanta.

| darrio2007 a răspuns:

Se dă si o hartie nu numai pe „smartfon".

| Ukaya explică (pentru darrio2007):

Da dar nu o i-a militia in considerare ca nu are cod uala qr eu aia zic aia e doar asa sa fie

| darrio2007 a răspuns (pentru Ukaya):

Are cod, măi gramatică, este certificatul verde. Eu il am si pe telefon si fizic, adica format A4.

| darrio2007 a răspuns:

Măi inteligentă, vorbeste frumos ca ti-as putea fi tată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il printezi.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Pai unde il primeste mamaia de ex dacaea nu are nici laptop nici smartfon?

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

La nepoti, la vecini, la copii

| Wr3nch a răspuns (pentru Ukaya):

Hai sa nu inventam scuze. Majoritatea oamenilor care nu pot intra la restaurant acum nu mergeau oricum.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Deci trebuie sa depinda de altul vezi si tu ca e o mare discriminare ar trebui sa le trimita prin posta arafat si ai lui dupa 10 zile la mine in sat multe femei au problema asta si lea oprit dupa 8 pe strada si le-a zis ca nu e buna hartia aia pe care au primit-o ele dar le-a iertat o singura data

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

La tine in sat merg mamaile la restaurant?

| CIaudiu a răspuns:

Spune-mi ca nu te-ai vaccinat fara sa-mi spui ca nu te-ai vaccinat...

Baiatu', vezi ca iti da o foaie prin care se atesta faptul ca tu ai vaccinul facut. Tu crezi ca statul ia masuri doar pentru tinerii cu smartphone in mana?

| CIaudiu a răspuns:

Te duci pe site si il generezi, te duci la un magazin care stii ca au aparat de printare si le trimiti pdf-ul. E greu? Nu traim in pestera fraiere. Ai ajuns sa intrebi pe TPU ceva elementar. Jalnic.

| UserRo10 a răspuns:

Poti foarte usor sa printezi certificatul si sa il tii intr-o folie de protectie

| Ana1687 a răspuns:

Mergi cu certificatul de vaccinare pe care l-ai primit când ți-ai făcut vaccinul

| salieri84 a răspuns:

Acuma, tu ai vrea sa-ti bata postasul in poarta, sa-ti aduca țidula pe semnătură? Am inteles, nu ai net, esti de la tara, intr-o zona izolata, dar poti ruga pe cineva sa-ti listeze o amarata de foaie. Chiar si cei de la centrul de vaccinare, unde te-ai intepat, iti pot printa cerificatul, daca-i rogi frumos si le spui ca nu ai smartphone.