| theforceofgood a întrebat:

Nu înțeleg de ce sunt unii disperați după lucruri asa scumpe, precum sunt unii disperați după telefoane ca Iphone x de 80 de milione si pc-uri foarte scumpe precum mac-book sau alte pc-uri cu preturi foarte mari, gadgeturi pe care nu le folosesc pentru capacitățile lor pentru care au fost concepute cu doar ca să le poarte de formă ca pe o bijuterie. După ce dau o avere pe ele se vaită că nu mai au bani nici de mâncare sau căldură şi îi vezi că pleacă prin Anglia pentru a face bani.
De exemplu eu am pc-ul vechi de 10 ani, laptopul de 9 ani şi tot mă descurc cu ele chiar foarte bine ( nu am avut bani de altele noi) şi nu sunt nemulțumit, încă merg destul de bine, le-am şi îngrijit şi curățat cum trebuie. Telefonul meu este un j3 2016 şi ma descurc destul de bine pe el, nu simt nevoia unuia nou. Telefon pe care nici nu am dat bani, l-am primit cadou in 2018 fiind primul meu smartphone. Singurul lucru de mi-am cumpărat anul trecut e un aparat foto pe care l-am prins la un preț super-bun de 500 lei raportat la capacitățile lui şi era într-o stare ireproşabilă, unul nou fiind 27 de milioane-sunt pasionat de fotografie.
Oare ce-ți poate oferi un telefon de 80 de milioane, cu ce te ajută în viată? Sunt unii de au telefoane de 80 mil, mai mult decât toate lucrurile lui personale sau toate lucrurile din camera lui. Alții au maşini mai scumpe decât casa în care stau.
Nu înțeleg această plăcere pentru lucruri scumpe, care o fi cauza?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa ne intoarcem in timp,cu cateva sute de mii de ani,eu eram un vanator mai bun ca tine,aveam hrana mai multa,ocupam o pozitie sociala in grup,femelele zburau in jurul meu, ai inteles ideea acum?
eu am masina tu mergi pe jos,eu am vila tu stai intr o garsionera, eu am iphone tu un Nokia clasic, eu arat de te speri de la un km tu nu speri nici o furnica, omul este o fiinta emotionala, una e sa ai bmw s6 alta e sa mergi in dacia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauta cuvântul snob în dicționar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un lucru scump poate să fie scump pentru că este un articol de lux. Astfel dacă trăiești într-un anumit mediu social, ca să fii acceptat este nevoie să porți costume de o anumită calitate, la modă, produse de o anumită firmă, etc. Alt motiv este calitatea de întrebuințare pe care ți-o oferă obiectul respectiv. Un Mac Book este echivalentul unui Mercedes în raport cu o Dacia, față de alți producători de PC. Alt motiv este că cei ce cumpără produse de lux, dacă își permit asta, se identifică cu obiectele lor. Ei așa simt, că dacă posedă și utilizează un obiect care a costat mult, devin și ei oameni de valoare. Dacă cumpără cel mai nou produs simt că și ei s-au înoit. Asta este cauza. Dta nu înțelegi căci gândești și simți altfel, adică exact invers. Se poate trăi și așa și așa. Lumea ar deveni un loc plictisitor dacă am fi toți la fel.

| Frank51 a răspuns:

Era o vorba spusa de un mare om: "Trebuie sa fi bogat, nu sa pari bogat". Oricum, un om cu capul pe umeri isi da seama imediat ce fel de oameni sunt langa el, degeaba are unu telefon de 80 mil daca nu stie sa dea buna ziua. Tu trebuie sa ti langa tine oamenii care stiu te aprecieze pe TINE, nu telefonul tau, nu masina ta, nu hainele tale, pentru ca in ziua de azi totul se invarte in jurul chestiilor materiale si oamenii uita de adevaratele valori, respect, loialitate, incredere...

| NLS a răspuns:

1. Nu vad nimic in neregula cand iti permiti lucruri scumpe si ti le cumperi, indiferent care e motivul.
(esti bata la pozat, tragi cadre pe modul auto, dar iti permiti si iti iei aparat cu 2000 euro... sau chiar ai nevoie de cel mai performant aparat foto de pe piata, pentru a-ti usura munca sau a creste standardul)
2. insa in cazul celalalt, cand nu ti le permiti, dar iti doresti cu tot dinadinsul sa ai si tu aifon 'tzshpe, doar fiindca asa are vecinul, si fara el "n-ai valoare", sau crezi ca nu ai respect din partea prietenilor, sau lipici la gagici - atunci faci umbra pamantului degeaba.

Nu-ti aduc nici un castig real - nici masinile, nici calculatoarele "pe apa", nici sa-ti vinzi un rinichi ca sa-ti iei telefon.

Daca nu poti sa atragi admiratia si respectul celor de langa tine decat prin ceea ce poti cumpara (indiferent cum au provenit banii pe care ii ai, asta deja nici nu mai conteaza, pot sa fie munciti), nu tu esti cel respectat, ci banii.

Am in Germania un coleg neamt, inginer, sef peste o treime din echipa de proiectanti a firmei, castiga aprox 4000 euro net, si vine la munca cu masina SH de 2500 euro.
Cunosc si simpli muncitori ce au masini de 40000 euro, ce au strans ani buni sa isi cumpere respectivele masini.

In Germania nu prea conteaza ce si cat ai, nu sta nimeni sa te barfeasca sau sa te judece pentru actiunile pe care le iei.
N-o sa-ti auzi povesti: X sta in chirie dar si-a luat avion...
Insa e important sa fii om cu ceilalti si sa arati seriozitate, astfel primesti respect.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Da exista si persoane de astea, care si gandesc cu creierul, eu o data am vorbit cu un om de afaceri strain, mi-a spus eu fara angajati mei nu as fi ceea ce sunt, le respect pe fiecare ca pe mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici o cauza. Unii au bani si altii n-au. happy Plus ca copii primesc bani de la parinti sau le ma-sa ta-su la abonament. Daca ar da din banii lor munciti nu ar mai da, stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu inteleg: la cumpararare trebuie sa te uiti la capacitatiile produsului si de nevoile tale.
Eu cumpar totul de pe Olx la jumate sau o treime din pretul afisat in magazin. Si tin mult si bine.

| melodrama a răspuns:

Prietene, nu este o disperare ci o necesitate, o sa ma dau exemplu pe mine :
Eu studiez fotografia si merg din cand in cand la evenimente si ma implic in multe proiecte. Am dat o suma foarte mare pe un Olympus OM-D E-M5 Mark II cu tot cu accesorii m-a dus la un 7500 de lei, am fost nevoit sa-mi depasesc Potentialul si sa renunt la timpul meu liber. Telefonul meu este un Note 9 pe care l-am luat si pe ala din greu, pentru mine a fost o necesitate, nu de putine ori mi-am facut proiectele cu ajutorul lui, imi fac schitele, il folosesc la adevaratul potential. Tot ce mi-am luat eu este o nimic toata in comparatie cu ce are un coleg, el m-a ajutat. Nu poti sa te duci la un eveniment cu un aparat de 500 de lei sau sa participi la concursuri, nici eu nu voiam sa imi consum timpul si sanatatea umbland ca un avar dupa bani, dar din pacate am fost obligat de imprejurari.

| Nich01 a răspuns:

Salut! Ce aparat foto folosesti? si eu sunt pasionat de fotografie dar pana acum am facut doar cu telefonul
Am observat asta la multa lume, si chiar si la mine acum ceva timp insa am realizat ca e o pierdere de timp si mai ales de bani.
Momentan strang bani pentru un pc nou fiindca cel actual(il am de 5 ani si ceva) (avand un procesor pentium) nu prea mai merge bine
De obicei noi tinerii dar in general si adultii vrem ce e mai bun, mai nou si ce e mai ales "popular". Chiar am intalnit un caz si mai grav cu o fosta prietena care a facut anumite chestii doar ca sa obtina un amarat de iphone x. Mi se pare sincer o prostie cum evolueaza lumea

| Robin13 a răspuns:

Ei doresc sa para altcineva decat sunt. Atat. Vor sa demonstreze, sau mai bine zis sa se afirme ca fiind printre cei mai cei.