| miriciavoivod a întrebat:

NU INTELEG PROCENTELE DE VOT!

https://euyeslavot.stirileprotv.ro/
in momentul asta absolut MARET:
Europarlamentare 6.21%
Referendum 4.96%

Ce nu inteleg este DE CE SUNT DIFERITE?!?
Adica aproape 2% s-au dus pana la vot si au votat la Europarlamentare, dar au REFUZAT sa voteze referendum?!?
DE CE?!?
Nu imi pare rau deloc, ca am folosit caps, este muult prea ciudata (a se citi SUSPECTA) intrebarea, din cauza ca e vorba despre Dragnea si restul de PENALI comunisti!

Răspuns Câştigător
| laeimbrea a răspuns:

Pai daca votează cu NU se astrang multe voturi la procente, referendumul ca sa treaca trebuie să voteze 30% din populația româniei, nu conteaza cu ce votează, DA sau NU, important e să voteze asa ca ei mai bine nu votează si daca nu votează cel puțin 30% din populație, nu trece referendumul, înțelegi?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ca cei care nu voteaza referendumul sunt dependentii coalitiei majoritare, care le-a cerut sa nu voteze.
De teama de pierderea ajutoarelor sociale de cateva zeci de euro - si din cauza prostiei - mai bine accepta politicieni corupti la conducerea tarii, decat sa se gandeasca la disciplina sociala, care duce la ridicarea nivelului de trai ai tuturor cetatenilor tarii.

| miriciavoivod explică (pentru Bula):

Am fost la vot
ei bine aia care iti ia buletinul si il baga in cititor intreba pe fiecare daca vor si aia si aia, eu stiam ca le vreau pe amandoua, insa dupa mine au venit o pereche de batranei care HABAR NU AVEAU, si s-au uitat crucis la intrebare, au fost trimisi la formularele model (anulate) care erau atarnate intr-un colt, s-au uitat pe ele, TOT CU PRIVIREA CRUCIS S-AU INTORS, si au spus ca NU VOR REFERENDUM, CA II DEPASESTE
iar eu nu puteam sa zic nimic ca ma lua piulitia pe sus ca de ce influentez votul...
angryangryangryangryangry

| minrest a răspuns:

Diferenta dintre votantii la europarlamentare si votantii la referendum, e data de cei ce asculta recomandarea ALDE si PSD de a nu participa la referendum. Vad ca nu sunt multi; ori sunt putini cei ce au votat PSD sau ALDE, ori nu au respectat recomandarea partidului. Sa stii ca daca diferenta asta ramane asa toata ziua, se valideaza referendumul. Ar fi si cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică 80% au votat la referendum nu 2%
e în ritm de validare clar referendumul

| miriciavoivod explică (pentru anonim_4396):

Man, da-mi o explicatie si te rog lasa rastalmacirea, spui acelasi lucru cu mine, dar folosesti alte cuvinte, este CLAR ca sunt diferite

DE CE?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru miriciavoivod):

Ca nu vrem sa votam orice tampenie

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu puteam s-o spun mai bine.

| miriciavoivod explică (pentru anonim_4396):

Blocarea penalilor ti se pare tampenie tie?!?
WOW

| anonim_4396 a răspuns (pentru miriciavoivod):

Ce se blochează și cum?laughing

| XYZ02 a răspuns:

Sunt oameni care spun ca nu merg la vot pentru ca sunt obligati sa aleaga "raul mai putin rau" si se poate intelege asta.
Dar mi se pare absurd sa nu te duci la referendum unde votul este un simplu DA sau NU.
Cum a spus cineva la referendum trebuie sa participe cel putin 30% din populatie si daca nu se atinge acest numar nu este luat in considerare indiferent de rezultat(in ideea ca mai bine nu te duci decat sa votezi nu).

| laeimbrea a răspuns:

Pai Sunt mulți de la PSD care nu votează la referendum, cum au primit "ordin" să meargă la miting, asa primesc ca sa nu voteze, referendumul ca sa treaca trebuie să voteze 30% din populație, nu conteaza ca votează da sau nu laughing)

| miriciavoivod explică (pentru laeimbrea):

De ce nu li s-a spus sa voteze cu NU?
sau mai bine nu voteaza deloc decat sa realizeze cat de corupt e pesedeul?

| minrest a răspuns (pentru miriciavoivod):

Daca participa si voteaza Nu, se valideaza referendumul.

| miriciavoivod explică (pentru laeimbrea):

Asta era, multumesc!

| laeimbrea a răspuns (pentru miriciavoivod):

Pai daca votează cu NU se astrang multe voturi la procente, referendumul ca sa treaca trebuie să voteze 30% din populația româniei, nu conteaza cu ce votează, DA sau NU, important e să voteze asa ca ei mai bine nu votează si daca nu votează cel puțin 30% din populație, nu trece referendumul, înțelegi?