| theforceofgood a întrebat:

Nu pot să înțeleg ura care au manifestat-o și o manifestă rusii față de românii, de au atâta dușmănie față de noi?
De ce le-a fost frică să ne dezvoltăm și noi câne ei erau ditamai imperiul?
De ce sunt atât de hapsâni în problema cu Basaraia și cu Bucovina, care oricum au aparținut de drept-istoric poporul român, când ei au un teritoriu extrem de mare și țin cu tot dinantinsul pentru ca noi să nu ne unim Basarabia care reprezintă o frimitură de pământ pe lângă ei, ce au atât de mult de câstigat din această problemă? Chiar sunt atât de hapsâni de teritoriu?
De ce ne-au invadat și cucerit de 30 și si-au bătut joc de statul român în halul acesta?
De ce itenționau în perioada interbelică să ne dezbine (citiți și despre răscoala de la Tatarbunar-revoltă-lovitură de stat organizată de ruși și condusă de niște ofițeri sovietici, foametea organizată de către sovietici în Basarabia în timpul ww2, masacrul de Fântâna Albâ etc.)
De ce ne-au amenințat de atâtea ori că ne nimicesc?
De ce atâta atâta ostilitate față de noi, iar noi nu le-am făcut niciun rău nu i-am jefuit niciodată, nu i-am invadat niciodată cu rea-itenție (să nu spuneți și despre ww2 când românii doar s-au apărat față de rusi, vrând să-și recapete teritoriile pierdute, de ce ne tratează ca pe un ghimpe?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece mai demult se spunea ca Rusia incepe de la Carpati in est incluzand si statele slavice din Pen Balcanica
Rusia viseaza ca toate aceste meleaguri sa fie conduse de Moscova, nu accepta compromisuri.
Rusia= uniunea slaviilor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e Rusia. Sa nu crezi ca are ceva persoana cu România. Vezi problemele cu Ucraina și Georgia, astea fiind cele mai recente

| 0x11111051 a răspuns:

Pentru a înțelege asta, trebuie de cunoscut istoria ei și geopolitica.
Ei au suferit 2 mari revoluții. Asasinarea familiei regale (țariste)(1917-1918) și căderea comunismului la începutul '90. În 1918 Basarabia revine României, iar în 1944 comuniștii se gândesc "Stop, teritoriul dat parcă a fost a nostru în perioada imperialistă! Întoarce-ți mai repede sau vă cucerim cu totul". (ultimatum).
De asemenea, la ordonul lui Antonescu și politicii antisemite, pe teritoriul Basarabiei (în perioada ww2) au fost uciși zeci de mii de evrei prin cele mai grele metode. Doar pentru ca Antonescu să primească simpatie din partea lui Hitler...
Ceea ce privește foametea și deportările din Basarabia, da, au fost. Asta a fost politica lui Stalin care îi dur criticată și de tineretul actual din Rusia. Mai ales de opozanții lui Putin.

În prezent, rușii nu manifestă nici o ură. Nu știu unde ai observat asta. Posibil doar conducerea lor, acolo sunt oameni care au trăit în perioada destrămării URSS-ului. Atunci Gorbaciov a semnat cu America un acord prin care URSS își retrage forțele din Europa de Est, iar America nu își extinde NATO în Est. Însă NATO s-a extins deodată după destrămarea uniunii sovietice. Conducerea actuală consideră acest pas o trădare din partea Americii.

"când ei au un teritoriu extrem de mare și țin cu tot dinantinsul pentru ca noi să nu ne unim Basarabia care reprezintă o frimitură de pământ pe lângă ei, ce au atât de mult de câstigat din această problemă?" - De la Prut și până la Moscova teritoriul este plat. Doar râuri mici și câmpii care ușor pot fi traversate de trupele militare. Ei doresc întinderea până la munții Carpați și Dunăre pentru a avea o apărare naturală din partea de sud-est.
Elveția, de exemplu, nu a fost atacată nici în ww1, nici în ww2. Fiindcă ea are o geografie superbă, din 3 părți înconjurată de munți, iar din n-e sunt mlaștini. O adevărată fortăreață în centrul Europei.

Toată politica ei externă (a conducerii de la Moscova), poate fi înțeleasă dacă cunoaștem geografia și politica...
Mai multe detalii poți afla aici: https://youtu.be/v3C_5bsdQWg
O zi bună!