| Slayer22ZC a întrebat:

Nu știu ce m-ar avantaja pe mine mai mult. Să iau pensie alimentară (făcând facultate) sau indemnizație șomaj (fără să fac facultate după terminarea bacului). Am nevoie de experiență voastră câți bani iei pe lună pensie alimentară sau indemnizație șomaj? (Fiți sinceri)

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Frătzică, fii și tu mai explicit. Cât e pensia alimentară? În orice caz, indiferent cât e, facultatea nu o faci pentru khăktu ăla de pensie, o faci ca să ai o carieră și o viață liniștită. Iar pensia se plătește pe toată durata studiilor. Deci 4 ani vine banu’. Ajutorul de șomaj e 6 luni, sau cât o mai fi. Iar cu criza de acum, nu știi ce poate să mai facă guvernu’ lu’ pește, poate reduce șomajul, poate schimbă regulile, etc. Du-te la facultate, că nu strică.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru absolventii de liceu, care nu continua studiile, perioada cat pot primi indemnizatia de somaj de 250 lei lunar, este de maximum 6 luni si in aceasta perioada nu pot refuza ofertele de munca, altfel pierd indemnizatia.
2.Cuantum obligatiei de intretinere (pensia alimentara) nu este o suma fixa, este in functie de venitul parintelui obligat s-o presteze si de numarul persoanelor aflate in intretinerea lui.
Conform Codului civil, citez:
"ART.529.Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datoratã potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmeazã a o plãti.
(2) Când întreţinerea este datoratã de pãrinte, ea se stabileşte pânã la o pãtrime din venitul sãu lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumãtate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreunã cu întreţinerea datoratã altor persoane, potrivit legii, nu poate depãşi jumãtate din venitul net lunar al celui obligat."

| sierra1 a răspuns:

"câți bani iei pe lună pensie alimentară"

depinde de veniturile părintelui plătitor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care să fie avantajul tău? Pensia alimentară o iei tot timpul cât ești la studii.

| Frank51 a răspuns:

Pensia alimentară este minim de 3 ori mai mare.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pensia alimentara clar. Tot e mai mare decât șomajul.

| Slayer22ZC explică:

Toți aveți răspunsuri bune vă mulțumesc!