| NumeSiPrenume220415 a întrebat:

Nu stiu daca am ales categoris corecta, dar, ma gandesc ca cineva a mai trecut prin aceasta situatie. Deci, eu pe data de 20 iulie cel tarziu trebuie sa fiu angajata pentru a beneficia de stimulentul de insertie, problema este ca situatia actuala nu ma ajuta deloc, prin urmare nu gasesc nici un loc de munca (eu am intrat in CCC din scoala). Intrebarea este, pot beneficia de stimulent daca intru in somaj?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum intra in somaj, avand in vedere ca n-ai fost angajata, spui ca ai intrat in concediu pentru cresterea copilului din scoala.
Pentru somaj este nevoie sa ai un stagiu de cotizare de cel putin 1 an.