| Flavianadx a întrebat:

Nu stiu legile prea bine, dar imi miroase a incalcare a legii ce se va intampla de maine cu restrictiile, discriminarea vaccinat-nevaccinat.
Cum e, se incalca Constitutia cu restrictiile pentru nevaccinati?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o incalcare a legii si nici a Constitutiei, avand in vedere ca cele 2 categorii nu sunt in aceeasi situatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dreptul tău la libertatea de a face sau a nu face ceva se termină acolo unde încalci libertatea altuia. La reanimare sunt majoritatea nevaccinați. Cei ce nu se vaccinează sunt cei ce se îmbolnăvesc de 15 ori mai mult decât cei vaccinați. Când se îmbolnăvesc ei răspândesc virusul, provocănd îmbolnăvirea altora. Astfel, interpretarea lor a libertății de a face ce vor, provoacă îmbolnăvire și moarte. În acest caz, societatea are dreptul să se apere de ei, punând restricții. Când li se restrânge libertatea de a intra într-o clădire oficială, dacă sunt ne vaccinați, cei din clădire își apără dreptul la viață, care este un drept legitim, care face parte din drepturile omului, garantate de Constituție. Astfel Constituția nu se încalcă în acest caz.

| Flavianadx explică (pentru sadrian46):

Ma indoiesc ca se apara dreptul la viata. Iata de ce:
rata de incidenta din Buc e cam 1 din 50. Acel 1 poate infecta pe altii, indiferent daca e vaccinat sau nu. Daca e vaccinat, are restrictii mai putine, deci mai multe sanse sa raspandeasca virusul, decat cel nevaccinat. Virusul poate ajunge la oricine, de vreme ce vaccinatii nu se pot separa de nevaccinati (in magazine alimentare, locul de munca, familii, rude).
Ce rezulta de aici? Vaccinarea e un scop in sine. Masurile actuale nu sunt eficiente. Ar fi fost, daca majoritatea populatiei ar fi vaccinata. Atunci, sansele ca o persoana nevaccinata sa se infecteze ar fi fost mai mici, daca nevaccinatii ar fi fost o minoritate.

| sadrian46 a răspuns (pentru Flavianadx):

Cei ne vaccinați au o șansă de 15 ori mai mare de a se îmbolnăvi, deci de a răspândi virusul dacă se îmbolnăvesc. De asemenea acum la ATI, majoritatea celor în stare gravă sunt ne vaccinați. Astfel măsurile restrictive destinate celoe ne vaccinați sunt ca astfel să oblige să se vaccineze, ceea ce este neconstituțional, dar necesar penrru stăvilirea pandemiei. Nu este declarată oficial stare de necesitate, dar se aplică. Mor oameni, este nevoie de aceste măsuri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Constitutia e suspendata de vreo 31 de ani incoace. Acum e pe fata... si legal, teoretic. Vaccinat, nu sunt de acord sub nici o forma cu discriminarea asta stupida in forma ei actuala.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, pentru ca e exceptie din cauza starii de pandemie.

| Flavianadx explică (pentru Wr3nch):

Asta inseamna ca atunci cand va trece starea de alerta, nevaccinatii nu vor mai fi tratati diferit de vaccinati? Sau va fi modificata legea, ca sa se mentina diferentele?

| chuckmanson a răspuns (pentru Flavianadx):

Sper sa se modifice ca să va usture pe voi anti-vaxxeri!

| Wr3nch a răspuns (pentru Flavianadx):

Da, cand trece pandemia se scot restrictiile. Trebuie cumva sa nu mai fim pe locul 1 la cazuri si morti.

| Flavianadx explică (pentru chuckmanson):

Nu sunt anti-vaxxer. Chiar asta iarna m-am vaccinat antitetanos si antirabic, ca m-a muscat o javra. Dar eu nu m-am suparat pe el ca era nevaccinat. Vezi asta inseamna toleranta si libertate.

| mi25 a răspuns (pentru Flavianadx):

Qui se ressemble s'assemble.

| Catrice a răspuns:

Nici amenzile de anul trecut nu erau constituționale și totuși s-au dat o groază.

| Holiday a răspuns:

Art. 34 – Dreptul la ocrotirea sănătăţii
(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
(2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.

Ce crezi, nu incalca deloc Constitutia, ci o pune in practica.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Nu se incalca nimic din Constitutie. Ba chiar se aplica partea in care statul trebuie sa iti garanteze dreptul la sanatate.

| Flavianadx explică (pentru goguPatent):

Traiesti in iluzie nea patent. Citeste mai sus.

| goguPatent a răspuns (pentru Flavianadx):

Bati campii ca restul tâmpiților antivax.

| Flavianadx explică (pentru goguPatent):

Bine gogule. Sanatate la copilasi. Vezi sa nu-i vaccinezi si pe ei, ca nu-i circumcizie.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Nu. Este o stare excepțională, deci nu.