| sweetys a întrebat:

Nu știu pe unde se încadrează întrebarea. Dacă vreau sa îmi fac mutație. Din Constanța pe București. As vrea sa știu ce acte îmi trebuie și dacă proprietarul trebuie sa vina cu mine? Am contract de chirie la Anaf.
Îmi trebuie pentru relocare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "mutatie".
Daca este vorba de schimbarea domiciliului atunci proprietarul trebuie sa mearga cu tine, avand actul de proprietate, pentru a semna de luarea in spatiu. Ai nevoie de certificatul de nastere si actul actual de identitate, ambele in original si copie.
Daca este vorba doar de viza de resedinta (flotant) atunci nu trebuie sa mearga proprietarul, vei justifica solicitarea vizei cu contractul de inchiriere. Ai nevoie doar de actul de identitate si contractul de inchiriere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu doar certificatul de naștere și CI original și copie. Și vechiul CI îl lași la ei. Dacă ești divorțat /divorțată atunci sentința de divorț original și copie. Proprietarul trebuie să vina cu actul de la casă și CI. Și normal ca proprietarul trebuie sa fie și el de față. Fara proprietar nici nu te bagă în seamă.

Și apropo, nu confunda mutația cu viza de flotant. Sau îți poți face tu buletin provizoriu. Pentru CI provizoriu nu e nevoie de prezenta proprietarului, dar este un proces mai delicat ca sa elibereze un buletin provizoriu. Trebuie să vină politia, sa constate că tu chiar locuiești la adresă. Acest CI este valabil 1 an cu posibiltate de prelungire.
Apoi viza de flotant. Aici trebuie să fie și proprietarul prezent, ca în cazul mutației. Una e viza de flotant, alta e mutația.