| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Nu vi se pare anormal ca profesorii sa ne zica in fiecare zi aveti ore ca in orar, intrati sau luati absenta? Ei sa puna orele cum vor ei si apoi sa apar pe lista neagra la diriginta pe motiv ca n-am fost.Pe care o mai da si pe grupul cu parintii. Dupa ce ca avem mai multe teme, mai trebuie sa stam toata ziua sa urmarim cand avem ora

Răspuns Câştigător
| Lucian4 a răspuns:

Esti ofticat ca ei sunt mai inteligenti decat esti tu acum.
Si bati si campii. Sau esti doar incapatanat si ai chestia aia cu "pe vremea mea...".
Ia un manual de clasa a 3-a de acum si compara-l cu unul de acum 15 ani si-o sa vezi diferenta. Dar nu la asta ma refeream.
Stiu copii de 8 ani care vorbesc mai bine engleza decat vorbeam eu acum 5 ani, si au invatat-o din jocurile pe calculator.
Daca stai 2 saptamani cu un copil de 8 ani si daca esti atent la ce vorbeste, o sa-ti dai seama ca stie extrem de multe lucruri pentru varsta lui, lucruri de care tu habar nu aveai nici la 12 ani.
Copiii de acum nu se mai multumesc cu notiunea de bine si rau, ei vor sa inteleaga de ce si sa decida care e care. Si multe altele.
Si daca ii urmaresti videoclipurile lui Selly (toate) o sa realizezi ca a dat mai multe sfaturi copiilor decat ti-au dat parintii in toata viata ta.

Toata lumea stie ca cititul e extrem de important pentru dezvoltarea intelectuala a unui om. Care sunt lucrurie pe care le inveti citind o carte sf, care nu are legatura cu realitatea? Dupa tine, nu inveti nimic, o citesti degeaba.

Du-te la dragoste si sex si dai pe o intrebare cu "sunt sau nu gravida" si citeste-i raspunsul corbului si peste 1 an cand gagica-ta va avea aceeasi drama, vei sti sa-i spui sa stea linistita pentru ca...
Si nu ai intrat acolo in scop informativ. Ai intrat sa razi de fraiera care a pus intrebarea respectiva.

Inclusiv depresia care devine o problema tot mai mare, e un semn ca oamenii sunt mult mai inteligenti decat au fost candva.

"A avea acces la informație nu înseamnă inteligență.
Inteligența e capacitatea de a utiliza informații, ei bine, nu totul se găsește pe Google/YouTube."
No sh it. De-aia sunt ei mai destepti decat tine. Ca ei stiu sa citeasca printre randuri. Mi-ai zis prima faza si gata, te-ai scos. Esti destept. Ai zis si tu un adevar. Celalalt e ca daca cazi intr-un rau de informatii, posibilitatea sa te uzi e foarte mare.

33 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu, pentru ca asa s-a hotarat si asta e obligatia voastra ca elevilaughing Si cei care am terminat am facut teme si am fost la ore, si nu sunteti cu nimic mai speciali daca se tin pe net, din contra e mai comod pentru voi.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Wr3nch):

Nu e mai comod sa stiu ca am ora la 13:30 si sa o schimbe in aceeasi zi la 13:50. Fara sa anunte pe toata lumea

| Adry05 a răspuns:

Că vă pune să participați normal că nu e anormal având în vedere că vi s-a zis clar că nu e perioadă de vacanță. voi vreți să stați să nu faceți nimic și totodată să aveți și medii și anul școlar încheiat. Anormal mi se pare să pună orele random fără acordu vostru, loc unde puteți intervenii cu plângeri, restul foarte bine că așa vă face.

| Wr3nch a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Aici e vina voastra si profului ca nu sunteti organizati. Un grup al clasei pe Facebook, toata lumea vede postarea, problema rezolvata.

| Dismally a răspuns:

Poti spune si tu ca ti-a cazut netul big grin

| vmalex21 a răspuns (pentru Wr3nch):

Hai ca e buna asta.Si daca sa zicem ca nu ar fi avut acces la internet sau ca nu ii funcționa calculatorul ce s-ar fi intamplat? Era trecut ca absent?

| Wr3nch a răspuns (pentru vmalex21):

Da. Pentru ca asta e regulamentul ca convine sau nu. Dar romanii vor mereu tratament preferential si drepturi fara obligatiilaughing La asta excelamlaughing

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Dismally):

Si ma trece absent, nu e prima oara cand imi pica netul si nu ma mai lasa sa intru

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Adry05):

La ce ai spus ca ti se pare anormal ma refeream eu, au fost destule plangeri dar nu s-a rezolvat nimic.

| vmalex21 a răspuns (pentru Wr3nch):

Pe mine ma doare in cot ca eu am încheiat de ani buni relația cu învățământul românesc, am plecat la studii într-o țară străină si acum urmez si o școală tehnică in regim part-time.Pot sa iti zic ca profesorii de aici au rămas masca cand le-am povestit despre aberațiile din Romania, in special despre tampenia asta cu învățământul online si modul în care se aplica.Nu se tine cont ca multi nu au cele necesare, profesorii sunt total dezorganizati si depasiti, un întreg talmeș balmeș. Pana una alta.Fii realist si citeste Constituția României și legea învățământului.Pe nicăieri nu scrie ca elevii sunt obligați să facă prezența online chiar si atunci cand nu au conexiune la internet sau calculator.Asta e o aberatie scornita de o linistea care se crede prin Coreea de Sud, Finlanda sau Suedia.

| Wr3nch a răspuns (pentru vmalex21):

Hai sa nu o dam in alt subiectlaughing Au anuntant clar ca cine e absent e pus absent si aia e. Ca sistemul educational romanesc e blocat in cretacic e alta mancare de peste. Dar daca zic ca nu e obligatoriu sa fi online dupa nu o sa intre nimeni. Dupa se plang parinti ca stau copii degeaba si iar nu e bine, dar pe romani nu ii multumesti veci. Vrem o tara ca afara dar fara sa facem nimiclaughing

| vmalex21 a răspuns (pentru Wr3nch):

Discutia a fost la modul general nu in cazul utilizatorului de mai sus care are are cele necesare.Eu cunosc 2 persoane care nu sunt la fel de norocoase.Prima a avut parte de înțelegere, in cazul celeilalte nu a fost la fel.Lasand la o parte realitatea asta trecem la urmatoarea.Intre noi fie cam 80% din profesorii din Romania habar nu au sa foloseasca aplicatiile alea.Nu au fost instruiti, multr scoli nu au informaticieni. Unii mai,, destepti,, trimit poze din carti prin Whastapp si Facebook.Dar eu spre exemplu nu as vrea sa interacționez cu profesorii prin Facebook si Whatsapp, e viata mea privata.Degeaba vrei o țară ca afară cand tu nu ai nivelul economic si social,, de afara,, E ca si cum iei un studiu de fezabilitate de la o autostradă din Marea Britanie si vrei sa construiești pe baza lui in Romania, fara a tine cont de conditiile de acolo.E o aberatie, nu? Stii proverbul ala cu facutul biciului din rahat.

| vmalex21 a răspuns:

Le spui ca ai probleme cu internetul, ca nu ai curent, ca s-a stricat tableta sau laptopul. Daca vezi ca o îngroașă....iti iei o scutire medicală ca doar daca esti bolnav nu te poti concentra la lecțiile lor făcute asa dupa ureche.Din pacate voi sunteti cei care suportati lipsa de organizare a unor oameni care sunt total depășiți.Si noi mai aveam cursuri online dar ca sa vezi...stiam dinainte cu două săptămâni ce si cand.

| vmalex21 a răspuns (pentru vmalex21):

Am vrut să scriu sinistra.

| Alverto a răspuns (pentru Wr3nch):

Salut, dă-mi sursa unde scrie că chiar se pun absențe. Sunt destul de sigur că doar note se pun și acelea cu acordul părinților. Iar anul se încheie cu doua note

| Wr3nch a răspuns (pentru Alverto):

Articolele 11 și 12 din Ordinul Ministrului Educaţiei 4135/21.04.2020 precizează că „Părintele are obligația de a lua toate măsurile necesare pentru a asigura accesul și participarea preșcolarului/elevului la activitățile de învățare online organizate de unitatea de învățământ", iar „Elevul are obligația de a participa la activitățile de învățare online".

| Wr3nch a răspuns (pentru Alverto):

Acum eu din obligatia de a fi prezent inteleg ca daca nu esti te pune absent dar hei, poate inteleg gresit. Caz in care accept cu drag lamuriri cu surse de la oameni care au dovezi mai bune.

| Alverto a răspuns (pentru Wr3nch):

Ok

| Alverto a răspuns (pentru Wr3nch):

Prin prezența nu se referă doar la a fi prezent la ore cu profesorul (live) ci și a trimite temele și proiectele e un mod de a fi prezent zic eu.

| Wr3nch a răspuns (pentru Alverto):

Nu zic nu, dar cum am zis mai sus aici deja o dam in interpretare. Pana nu zice cineva concret ce si cum negru pe alb o sa fie mereu intrebari de gen.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Plus ca participare la activitate de invatare online sugereaza clar ca trebuie sa participi la ora online, ca doar e activitate.

| sabin89 a răspuns (pentru vmalex21):

"aberatie scornita de o linistea care se crede prin Coreea de Sud, Finlanda sau Suedia."
?

| Wr3nch a răspuns (pentru sabin89):

Probabil se refera la doamna Anisielaughing

| vmalex21 a răspuns (pentru sabin89):

Mi-a intrat funcția aia tampita de text predictiv, m-am si corectat mai sus, am precizat că am vrut sa scriu sinistra(asa ii alint eu). Bănuiesc că te-ai lămurit.

| LoveSleep a răspuns:

Oooo, nu! Amana ora cu 10 minute, ce dezastru! Daca erati in sala de clasa si intarzia profa 10 minute ce faceati? Petitie?
Ce e atat de greu sa faci ce faci tu de obicei si cand intra profa, sa intri si tu?
E ireal cum va tot plangeti. Daca eram eu in liceu si se intampla asta, pupam toate moastele din Romania, la cat de fericit as fi fost.
Unii vor sa amane bacul pe motiv ca nu ati avut cate ore ar fi trebuit. Pe bune? Ati avut 100 de ani, timp in care v-ati jucat Fornite in loc sa invatati pentru bac.
Mereu am fost de parere ca generatia asta, e mai inteligenta decat generatia trecuta, iar generatia viitoare va fi mai inteligenta decat cea de acum, pentru ca aveti acces la tot mai multe lucruri si pentru ca omenirea, in general, a invatat sa gandeasca mai mult decat o facea acum ceva timp. Dar uneori exagerati rau. Calmati-va, copii.

| goguPatent a răspuns:

Da la scoala cum mergeai zi de zi?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, mi se pare foarte normal sa ti se puna absenta, cand nu esti prezent la ora online. Este unica ta responsabilitate acum, si daca nu esti serios, absentele duc la scaderea notei la purtare.
Nu se intampla daca se schimba ora cu 10 minute sau jumatate de ora, odata ce ai obligatia sa fii online de la 1 la 4 sau de cand aveti anuntate orele.

| EntertainYou a răspuns (pentru LoveSleep):

Gresesti grav. Accesul facil la informatie nu inseamna inteligenta. Tocmai ca gradul de analfabetism functional e in crestere. Degeaba ai informatie daca nu te intereseaza nimic, daca nu ai pe altcineva mai experimentat sa iti rumege dinainte o informatie (un profesor), daca esti o putoare cu ifose exact ca OP.

| TheWznd a răspuns:

Mie nu mi se pare normal să vă mute orele. Ar trebui să stabiliți împreună cu profesorul când țineți ora, și să vă tineți tot de acel program. Abia atunci se poate face listă de prezentă.

| LoveSleep a răspuns (pentru EntertainYou):

Nu gresesc. Accesul la informatie e atat de mare, incat orice copil invata lucruri chiar si daca nu vrea. Spune-mi un lucru pe care copiii de acum 20 de ani il stiau la o varsta anume si cei de acum nu-l stiu.
"Informatia" e peste tot, nu doar pe wikipedia. O pot gasi si la diversi oameni pe care ii urmaresc accidental sau nu, pe Youtube. Noi nu aveam nimic la varsta lor.