| Cristi1Cristi1IdlibParty a întrebat:

Nu vreau sa supar pe nimeni prin a da senzatia ca vreau sa creez polemici, insa, chiar sunt curios la modul sincer, sa aflu, sau mai bine zis, sa ma lamuresc in aceasta privinta: de ce, asa, de-odata, aparent ca din senin, s-au gandit cei de la ISU sa testeze aceste sisteme de alarmare dupa o perioada de cateva zeci de ani in care nu au mai facut acest lucru, daca am inteles bine? Credeti ca faptul ca vor sa vada daca functioneaza este singurul motiv pentru care le testeaza?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa fii pozitiv si sa te gandesti ca: "Uite, mai misca ceva in tara asta, se mai testeaza lucruri, se fac divere chestii."
Sau poti a fii negativis si sa te gandesti: "Se pregatesc de razboi si atacuri aeriene."
Adevaratul motiv il stiu doar cei care au dat startul acestei actiuni.

19 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Anii ce vin o sa fie divini anii ce=au fost nu au fost fara rost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi venit vreun nebun ca mine la conducere și-o fi zis: 'Mă ce sunt astea aici?! Alarme? Și nu le-ați testat niciodată? Marș la treabă!'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, viitorul e sumbru

| RorySan a răspuns:

Parerea mea ar fi ca la un interval de timp sa testeze acele alarme pentru ca niciodata nu se stie cand se defecteaza ceva si atunci cand este nevoie de alarma nu merge..parerea mea

| tehno125482 a răspuns:

Nu normal ca nu singurul motiv pentru care le testeaza.
vor sa sperie extraterestri.
glumesc!
da e singurul motiv pentru care le testeaza.

| user123654 a răspuns:

Te asigur că n-au trecut „zeci de ani" de la ultima testare a sirenelor...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru user123654):

Da, pai am spus ca nu sunt sigur ca tin bine minte ce informatii am citit, insa, daca Raed Arafat a spus ca au trecut multi de ani de cand nu s-au mai testat, probabil ca o fi vorba de mai mult de 10 ani... http://www.evz.ro/......lansa.html : "(.)Este normal să testăm. De mulţi ani nu s-a mai testat.(.)" Unele ar fi vechi, intr-adevar, de foarte multe zeci de ani, insa, se pare ca am retinut gresit gandidu-ma la acel moment ca tocmai din anii in care au fost construite recent nu au mai fost folosite, fapt ce se pare ca nu a fost precizat. http://www.mediafax.ro/......v-16237537 : "(.)Celelalte sirene pe care le avem sunt electrice, de prin anii `60 - `70. Sunt generaţia anilor `50, cele care, practic, au făcut războiul. Pe blocuri sunt 25 de sirene electrice şi la agenţii economici 40. (...)"

| user123654 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Sirenele le-am auzit cu toții acum vreo 3 ani.
Însă dacă tu te încrezi în ce spune acest Raed Arafat, înseamnă că îl și susții. Lucru paradoxal, având în vedere că tu ai o poză de profil cu John F. Kennedy...

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru user123654):

"Sirenele le-am auzit cu toții acum vreo 3 ani." Daca in acesti "toti" intra doar grupul tau restrans de persoane pe care le cunosti, atunci nu te contrazic. Dar, ca un sfat sincer si prietenesc, iti sugerez sa te limitezi doar la ele atunci cand te referi la "toti".

"Însă dacă tu te încrezi în ce spune acest Raed Arafat" Daca tu consideri ca minte, atunci prezinta dovezile pentru a fi mai credibil.

"Lucru paradoxal, având în vedere că tu ai o poză de profil cu John F. Kennedy..." Nu am inteles legatura dintre cei doi. Care ar fi?

TI-as sugera, tot ca un sfat sincer si prietenesc, sa fii mai politicos cu cineva care nu te-a jignit in aceasta tentativa(esuata, din cauza ta) de conversatie.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Nu are rost sa mai spun cate lucruri bune a facut pentru Romania Raed Arafat(cu toate greselile lui, mai mult sau mai putin scuzabile) si cat trebuie sa muncesti ca sa poti sa faci aceste lucruri bune pe care le-a facut acesta. Eu cred ca un pic de respect i s-ar cuveni acestui om, daca tot nu suntem in stare sa ii ajungem macar la degetul mic.

| user123654 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Dacă tu ai fost în altă dimensiune când au fost testate sirenele ultima oară, nu înseamnă că „n-au mai fost testate de zeci de ani". Te-am jignit eu cu ceva aici? Doar că între timp ai devenit fan Arafat și de la el știi că sunt testate săptămâna asta. laughing

Nu-mi dau seama cum de ai tras concluzia că te-am jignit sau că vreau să conversez cu tine. Chillax. Ai pus o întrebare, eu am răspuns. Poate că nu știi ce tâmpenii scoate pe gură Raed Arafat câteodată (vezi în special ce a zis&făcut în noiembrie 2015).

Tocmai, că nu-i nicio legătură între ei. Sunt la poli opuși.

| relian a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Arafat ala a facut exact ce au facut toti politicieni sau nu care au condus ceva in tara asta, adica au talharit tara asta cat au putut si cum au putut cam asta a facut si sobolanu asta laughingSa respect pe cine pe sobolani, niciodata laughing voi se pare nu vedeti la 2 pasi inaintea voastra, nu vedeti ca tara se scufunda si vreti respect pentru cine? Astia sunt marii hoti ai romanii matii talhari, na talharit nimeni tara asta cum au facut-o banditii astia, aici il includem bineinteles si pe amicu tau Arafat sau cum naiba il mai cheama.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru user123654):

"Dacă tu ai fost în altă dimensiune" Nu am fost in nicio alta dimensiune in afara de cea in care ma aflu si acum(Romania, Terra, Calea Lactee etc.). Probabil ca nu s-a mediatizat atat de mult ca acum si daca nu, inseamna ca e vorba de ceva mai serios de data asta. Poate ca doar acum e vorba de ceva national si de asta a fost ceva ce mi-a ridicat niste semne de intrebare spre deosebire de acea data "recenta" despre care vorbesti tu. "Doar că între timp" care timp? Eu sunt fan Arafat de foarte multi ani, tocmai pentru ca am vazut cum lucreaza si cat a ajutat Romania ceea ce a facut el, inca de cand l-am vazut pentru primele dati si la acea vreme cand am aflat despre el eram la o varsta unde chestiile pe care le face el imi erau peste masura sa le inteleg la adevarata lor complexitate.

"vezi în special ce a zis&făcut în noiembrie 2015" Iti garantez eu ca nimeni din aceasta lume, la conditiile spitalicesti de Evul Mediu din Romania si la personalul medical subordonat de aici, nimeni nu ar fi facut mai mult decat el intr-o astfel de situatie de exceptie, de criza majora sau nici macar atat. Ba poate chiar si cu tehnologie si personal calificat de nivel occidental. Pana la urma, nu putem sa-i reprosam unui OM ca nu a facut minuni. Nu poate nimeni sa faca acest lucru, indiferent de nationalitate si de tara in care traieste. Dar asta nu inseamna ca nu merita respect pentru cati oameni a salvat.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru relian):

"Arafat ala a facut exact ce au facut toti politicieni sau nu care au condus ceva in tara asta, adica au talharit tara asta cat au putut si cum au putut cam asta a facut si sobolanu asta" Pai daca ai tu vreo dovada ca a furat ceva nu ai decat sa faci plangere la sfantul DNA.

"Sa respect pe cine pe sobolani, niciodata" Nu plange Arafat dupa respectul tau.

"nu vedeti ca tara se scufunda" Eu o vad la locul ei, cel putin pe harta, atat geologic, cat si administrativ. In sens metaforic, crezi ca tocmai Arafat e cel vinovat pentru TOATE astea sau politicienii care au parghiile necesare sa indrepte aceste lucruri?

P.S. Nu mi-e amic. Doar ca il respect pentru lucrurile bune pe care le-a facut. Atata tot.

| user123654 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Oamenii ăia puteau fi trimiși în străinătate să se vindece, dar ăla nu i-a trimis pe toți, numai pe cine a avut chef, probabil a dat cu zarul. „Tu, marș în Olanda; tu nu, stai în România și mori din cauza infecțiilor din spitalele noastre." Și nu doar asta s-a întâmplat, doar că asta m-a marcat pe mine cel mai tare. Oricum supraviețuitorii vor retrăi toată viața ce s-a întâmplat acolo, trebuie să suporte consecințele politicienilor cu dureri în cot. Iar, ca și cum asta nu era de ajuns, mai e și Arafat ăsta în peisaj, care s-a jucat de-a Dumnezeu.

Nu vrei să creezi polemici, dar asta faci. Te ataci singur și observ că îți place să te contrazici. Tot ce am încercat a fost să ofer niște explicații de ce nu e bine ce faci și pe cine susții, dar în van. Refuz să discut cu oameni - mai mult sau mai puțin oameni - care au asemenea idoli. Poți să mă citezi din nou, de vrei, însă eu mă retrag.

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru user123654):

Se prea poate sa gresesc si nici nu incerc sa ii caut scuze pentru unele apucaturi dictatoriale, daca asa consideri ca a avut la acel moment(si poate ca asa a si fost), dar din ce imi aduc aminte, unii dintre cei care au murit dupa incendiu, au murit pe drum spre alte tari si probabil ca rudele celor care urmau sa fie transportati spre alte tari au cerut ca transportul lor sa nu se mai faca din cauza riscurilor ce le implica acest lucru asupra unor pacienti aflati in stare grava, ca alt motiv rational pentru care le-ar fi "impus" sa nu plece din Romania, nu vad. Sau o fi preferat Olanda, ca acolo i se parea lui ca sunt conditii si medici mai buni.

"dar asta faci" Iar o sa imi zici ca te citez si ca fac rau, dar nu pot sa las o calomnie fara replica. Ce am facut? Cine a inceput sa ma critice? Nu voi ca am avut "tupeul" sa laud un om, fie el si atat de detestat? Nu il suportati, sa fiti sanatosi, dar in democratie trebuie sa respectam alegerile cuiva de a avea si astfel de "idoli", ca nu traim in Coreea de Nord.

Ai dreptate. Sunt de acord sa incheiem discutia pentru ca am deviat total de la subiect si oricum nu e prea constructiva discutia.

| relian a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Ala n-ar trebuie sa aiba respectul nimanui.A facut lucruri bune spui? Asa o fi daca spui tu, dara aparetele inseala mereu, asa ca ar fi cazu sa o lasi mai usor, in spitalele din RO se ia spaga, cad peretii, jale cu J mare si tu vii simi vorbesti mie de respect.Nici macar cu idei bune na venit, a venit cu praf in ochi pentru cine pune botu pentru naivi si se pare RO este plina de asa ceva, deci cine il respecta pe talharul asta? Naivi sa nu le zic altfel.

| AnonymousSSR a răspuns:

Ca vin rusii, cat de curand

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru AnonymousSSR):

Mai nou nord-coreeni... Mereu trebuie sa vina cineva, dar astia care is aici(romani, americani, alti occidentali) nu sunt niciodata de vina pentru relele de la noi.