| BrainTwister a întrebat:

O firma la care nu mai lucrez de cca 4 luni foloseste datele mele personale pentru a "taia" chitante si a incasa bani. Cat e de legala treaba asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti clar. Cum anume foloseste "datele tale personale"?
O firma trebuie sa aiba chitante cu antetul firmei respective si chitanta sa fie semnata de casierul firmei/persoana desemnata sa incaseze.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la Politie.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Depinde ce date foloseste. Este evident ca o sa foloseasca anumite date de ale tale ca si angajat ca sa taie chitante. Intrebarea e, folosesc data care nu par necesare? Cum ar fi, se folosesc de tine ca sa semneze anumite contracte? Iti da adresa, numarul de telefon sau alte date care ar trebui sa fie protejate? Acolo e problema atata timp cat tu nu esti de acord cu asta. Daca nu ti-au dat ceva hartie sa semnezi cum ca esti de acord.

| BrainTwister explică:

Pt ca totul se face electronic am semnat un teanc de acte atunci cand am primit un user si o parola de la ei. Fiind o firma de curierat fiecare colet "scos" din depozit, livrat sau avizat, fiecare colectare si fiecare chitanta e facuta pe dispozitvul electonic. practic fiecare colet e livrat, manevrat, in numele meu deoarece cel ce m-a inlocuit imi foloseste user-ul. pe fiecare AWB, pe fiecare ordin de colectare si pe fiecare chitanta apare numele meu. Acum 20 de minute iar am fost sunat din call-center-ul lor in legatura cu o livrare ce nu a fost efectuata. Din luna martie lucrez in alta parte iar acum cateva zile mi s-a adus la cunostinta ca acea firma inca imi foloseste datele (user-ul si parola) pentru a lucra dar mai ales pentru a incasa bani. Mai mult, persoana care m-a anuntat de acest fapt mi-a si dat o chitanta din data de 20 a acestei luni cu numele meu pe ea. Chitanta primita evident pentru plata efectuata de ea. Am fost la politie cu acea chitanta si mi s-a ras in fata. "e perfect legal" mi s-a spus. Acum, eu nu stiu. lucrez cu chitantier si aici, pot sa il dau oricui sa "taie" chitante si sa incaseze in numele meu? iar daca banii nu sunt predati cine raspune? necunoscutul cauira i-am dat chitantierul sau eu care am semnat pentru el?