| matrix100 a întrebat:

O intrebare despre falsificarea semnaturii: Daca citim pe internet apar unele stiri cum ca lui ex. Popescu i-a venit factura de telefonie de nu stiu cat desi el nu foloseste serviciile respectivului operator de telefonie si exemple se pot da mai multe. Dupa parerea mea expertiza grafologica lasa de dorit... adica daca cineva se chinuie o luna sa iti imite semnatura are mari sanse sa o reproduca aproape in totalitate, plus de asta un om cand semneaza difera putin semnatura de semnatura. Pe vremea bunicilor nostri care nu aveau carte se baga degetul in tus si se punea amprenta acolo. Daca cineva are acte importante de semnat si vrea sa fie sigur ca nu e inselat ar putea sa apeleze la semnatura amprenta? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai pune amprenta pe acte, nici chiar pe cele oficiale. Daca este vorba de acte sub semnatura privata atunci nimic nu te impiedica sa-ti pui amprenta, legea nu o interzice.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice este facut de mana omului se poate falsifica, doar calitatea difera. big grin

| oz_1736 a răspuns:

Iti cumperi un tus special dar sa stii doar tu. Ex: cerneala magnetica. O cerneala cu un ingredient ascuns

| gogu220 a răspuns:

Pe vremea cand se punea degetul sau se facea o cruce, oamenii erau foarte credinciosi, iar frica de Dumnezeu chiar conta.