| raulx222 a întrebat:

O intrebare despre imputernicire. In caz ca vreau sa plec cu mama din tara, in strainatate la tata, cu imputernicirea cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de imputernicire ci de o declaratie autentica. Daca pleci cu mama aceasta declaratie trebuie sa o dea tatal, o poate face la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara unde se gaseste si o trimite prin posta.

4 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Se obtine de la un notar.

| Deliiiia a răspuns:

O imputernicie se face la notar, prin ea parintele isi da acordul ca tu sa eliberezi tara.

| Erick1 a răspuns:

Problema este ca ai nevoie de imputernicirea ambilor parinti. In cazul in care pleci cu mama ta, ai nevoie de imputernicire de la tatal tau. Singura exceptie e daca ai tai sunt divortati si atunci ai nevoie de imputernicire de la parintele ce are custodia ta + copie dupa sentinta de divort in caz ca te verifica la vama.

| Alin0396 a răspuns:

De la un notar se obtine, te duci cu persoana care trebuie sa ofere imputernicirea