| anamaria1996212814 a întrebat:

O mămică la 7 luni de sarcină a intrat în prenatal după o perioadă de 3 ani de zile lucrată!
Angajatorul refuză să îi plătească acest prenatal, pe motiv că nici el nu a primit banii la rândul său de la CAS.
Vă rog dacă mă poate ajuta cineva cu vreun răspuns sau vreo informație!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.47 si 48 din OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, fapta angajatorului de a nu plati concediul de maternitate constituie contraventie si poate fi sanctionat cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 lei.
Spune-i asta si ca daca nu te plateste o sa te adresezi Casei Judetene de Asigurari de Sanatate.

| Wr3nch a răspuns:

Oau ce raspuns util si relevant. 200IQ.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca nu sunt rasist cu umor de tomberon? laughing