| mariusalex2019 a întrebat:

O mostenire poate fi revendicata si dupa 16 ani daca nu s-a facut succesiunea de catre cei care au dreptul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actiunea in revendicarea bunurilor imobile este imprescriptibila, asa ca acestea se pot revendica.
Pentru mostenire este nevoie de deschiderea procedurii succesorale si apoi se pot revendica bunurile imobile, daca acestea sunt detinute fara drept de catre terte persoane.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mostenirea se poate primi doar prin succesiune.
Succesiunea se poate face chiar si dupa mai multe generatii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu, nu. Termenul maxim de revendicare după lege este de 2 ani. Dacă s-a depășit acest termen, întreabă un avocat, notar ce poți face și dacă mai poți face ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, mostenirea este imprescriptibila.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, mostenirea este imprescriptibila, cu o conditie: sa fie acceptata in decurs de un an. Pentru intelegere citeste si aici: https://legeaz.net/......mostenirii
Din practica juridica, daca mostenitorii se inteleg, succesiunea se poate face intre si daca nu s-a acceptat de catre unii mostenitori. Daca cel sau cei care au acceptat mostenirea nu sunt de acord, cel cu vocatie de mostenitor care nu a acceptat mostenirea va fi exclus de la mostenire.