| anonim_4396 a întrebat:

O motocicleta de 50cc poate sustine un om de 70 kg si sa prinda cu el o viteza de peste 50 km/h (daca este limitata la 100)?
Aprilia RS 50, de exemplu.

6 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Una de 50cmc nu atinge 100km/h, de fapt noci nu se poate circula pe autostrazi cu ele din cauza capacitatii reduse si vitezei scazute. Daca nu e limitata la 45km/h, ajunge la peste 50km/h cu o persoana de 70kg dar daca are motor in 4 timpi urca rampele mai greu, deci pierde din viteza.

| Denila123 a răspuns (pentru Goete):

Ba ajunge, trece de 50 cu set de 49
70 cc tot prinde

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Goete):

De unde ai scos duma asta? Daca un Hoinar sare de 70, cu Aprilia respectiva si intr-un singur om sigur ajunge la suta. https://ro.wikipedia.org/wiki/Mobra
https://www.youtube.com/watch?v=pkthbgGfmx4

| Goete a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu are motor in 4 timpi normal ca sare de 70. Poate in Romania e legal, dar sunt tari unde cele de 49cmc trebuie sa fie limitate la 45 km/h

| Goete a răspuns (pentru Denila123):

Citeste inca o data ce am scris

| Denila123 a răspuns (pentru Goete):

Ok