| Manticora a întrebat:

O persoana care a ajuns de multe ori in instanta pentru ca a furat din magazine si are o gramada de procese si cazierul patat poate sa devina asistenta medicala?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In cazier apare doar daca are sentinta penala cu condamnare, definitiva.
Pana ce nu are o condamnare defiitiva, cazierul este curat, chiar daca are mai multe dosare de cercetare penala sau in judecata.
Dupa ispasirea pedepsei, fostul condamnat poate cere prin instanta "curatirea" cazierului.
Daca persoana are cazierul curat si pregatirea de specialitate necesara, atunci poate fi angajata.
Daca persoana este condamnata la detentie in inchisoare, poate cere sa lucreze la infirmeria penitenciarului.

38 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E bine ca mai scrii si cu cuvinte de la tine pe langa ca iei raspunsuri din Chat GPT! laughing

| sabin89 a răspuns (pentru Salontanul):

Am văzut că și răspunsurile pe care le-a dat pe alte topicuri sunt luate tot de acolo. Jenant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Și care e problema ta? Scrie undeva că nu am voie să fac așa?

| Salontanul a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate! Asta-i generatia X. Daca nu au telefon si inteligenta artificiala nu se descurca. laughing Tare ma tem de un razboi nuclear cand va pica totul. Vor muri de foame inainte de a muri de boala. Eram la parter si voiam sa strang un surub la bicicleta. De lene sa urc la etaj i-am cerut un patent unui copil, al unui fost coleg si prieten. N-a stiut ce-i ala patent la 18 ani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Tu habar nu ai cine sunt. Greșești când mă judeci fără să mă cunoști doar după chestia asta.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Te judec dupa fapte. Faptele spun ce fel de om esti. Hainele acopera imperfectiunile, dar faptele spun adevarul.
Hai sa-ti dau raspunsul din Chat GPT: "Este adevărat că acțiunile unei persoane spun multe despre caracterul și personalitatea sa. Modul în care o persoană acționează în diverse situații poate oferi indicii despre valorile sale, credințele și intențiile. Deși hainele pot acoperi imperfectiunile fizice, faptele și comportamentul unei persoane sunt cele care dezvăluie cu adevărat cine este ea. Prin urmare, este important să acordăm atenție atât acțiunilor noastre, cât și celor ale altora pentru a înțelege mai bine lumea din jurul nostru".hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Mare faptă am făcut.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Mai ai și poză religioasă la profil și tu te râzi de oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Prietene tu ai răspuns in 13 ani de când ești pe TPU, in fiecare zi câte 9 răspunsuri minim. laughing în medie. Tu practic te-ai născut cu telefonul în mână.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

"Prietene"! "Practic" (vorba ta) nu suntem prieteni si dupa "Prietene" se pune semnul exclamarii fiind la vocativ. Mai scrii si "te razi". Cu cine ai facut limba romana? Sa mi-l spui si mie ca vreau sa-i spun sa-ti dea banii inapoi! "Practic" pe langa ca esti agramat mai esti si "afon" la istorie. Daca te uitai pe cartea de istorie vedeai ca aia-i harta Romaniei Mari. si icoana Fecioarei Maria este de la supranumele de Gradina Maicii Domnului. Deci nici religie nu stii. "Practic" mai si jignesti si pe mine si pe altii. Daca citeai ce am raspuns gaseai si un raspuns (si chiar mai multe) in care spuneam ca am peste 60 de ani, mai mult catre 70 si, practic, pe vremea mea nu erau telefoane moderne ci alea cu manivela si centrala cu fișe. Pentru ca nu lucrez pe telefon nu am nici diacritice si mai ales datorita faptului ca pe PC am Linux, un Linux mai nou caruia nu am reusit sa-i implementez diacriticele.
In concluzie: atentie la limbaj si la gramatica! Una din regulile TPU este sa scriem corect gramatical. Nu-ti convine? Liber. Nu te-a chemat nimeni aici.

| Salontanul a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Da! Ai dreptate! Am gresit eu.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

"Prietene"! Nu-i lucrare de doctorat (apropo de raspunsul ce ti-a fost sters!), dar una din cerintele TPU este sa scriem corect gramatical. Ce-i atat de greu sa pricepi? "Nu-i lucrare de doctorat" sa nu pricepi! Se pare ca citesti si nu intelegi! Citeste conditiile TPU de 10 ori si poate pricepi! Cand intri in casa unuia respecti regulile lui nu pe ale tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Du-te și te culcă că ai obosit bătrâne!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Hai că mă faci și să râd. laughing Ce fac și eu… Stau să mă cert cu un bătrân de 70 de ani.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu-ti plac batranii sa dea Dumnezeu sa nu ajungi batran! Stramosii nostri aveau sfatul batranilor si-i respectau pe batrani. Needucatii de astazi ii jignesc. Asta-i viata!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu "mă faci să mă și râd"? Dupa exemplul de mai sus. "Expertule"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu am nimic cu bătrânii. Doar că mai enervat. Nu vezi in fiecare zi un om de 70 de ani care se bagă in seama aiurea pe internet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Tu ai jignit primul. Bătrân care nu are de lucru ce ești tu! Dacă nu lăsai comentariu nici nu știam cine ești.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca internetul este doar pentru generatia voastra? Stai linistit! Am prieteni ca si mine (de varsta mea) care stiu mai multe ca tine despre internet. Si eu sunt in stare sa repar un calculator, sa instalez Windows, Linux si alte S.O. Mai mult, eu lucrez in Linux de cand era fara interfata grafica actuala, cand trebuia sa stii comenzi. Am inceput cu MS DOS 3.11. Fac pariu ca nu stii cu ce se mananca Quattro.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Faptul ca ti-am spus: "E bine ca mai scrii si cu cuvinte de la tine pe langa ca iei raspunsuri din Chat GPT!" este o jignire? Nici macar fraza asta n-ai inteles-o. Eu ma uitasem peste raspunsurile tale si am vazut ca ai si raspunsuri date de tine. Tu ai inteles ca ma refer doar la raspunsul de mai sus. Mi-ai raspuns: "Tu habar nu ai cine sunt. Greșești când mă judeci fără să mă cunoști doar după chestia asta". Vai si amar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu am nimic cu tine. Doar că de la primul comentariu pe care l-ai pus, a început discuția să se ducă în altă direcție. De ce ai fost așa deranjat pentru nimic? Ce am făcut așa rău, că am formulat niște răspunsuri cu inteligența artificială? Ți-am cerut eu feedback cu privire la asta? Dacă cel care a pus întrebarea nu era mulțumit de răspuns, îl ignora și gata. Ce atât tam tam. Este loc pentru toată lumea pe platformă.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Uneori mai trebuie sa si invatam din greseli. Au fost si altii care ti-au dat sfatul sa dai raspunsuri pe care le stii, nu luate din AI. Se pare ca nu reusesti sa intelegi! Ai probleme de sanatate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Tu ai început sa jignești. Apoi ai zis că nu știu să formulez răspunsuri și de asta folosesc chat Gpt. Asta ce e? Nu jignire? Apoi ai dat exemplele tale cu patentul și generația xyz. În primul rând, acest chat a apărut recent. Eu am folosit chat gpt sa răspund la cât mai multe întrebări fără sa pierd timp sa citesc întrebarea si sa formulez un răspuns. Și am folosit chat ul doar la acele întrebări unde se putea utiliza chat gpt. Sunt unele întrebări unde nu se poate utiliza. Care e problema ta cu asta? Repede te bagi în seamă.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba este jignire. Scrie si in lege. Tu chiar nu pricepi nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Când mă angajează TPU cu contract de muncă plătit atunci îmi dau mai mult interesul. Răspunsurile generate de acel AI erau destul de bune pentru întrebările la care l-am folosit. Nu necesita nu știu ce documentare să răspunzi la acele întrebări. AI și-a făcut treaba destul de bine. Tu ai sărit repede. De ce ai făcut asta numai tu știi…

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Și care este problema mai exact, cu faptul că am dat niște răspunsuri cu AI?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

In "Despre TPU" scrie asa: "Când avem o întrebare apelam în primul rând la un prieten, nu la un motor de căutare. Pentru că ştim că motorul de căutare nu ne poate da un răspuns din inima. Uneori însă, prietenii pe care îi avem nu ne pot oferi un răspuns. Poate suntem primii din grupul nostru care se confruntă cu această întrebare. TPU.ro se doreşte a fi locul unde îţi poţi întreba prietenii pe care nu i-ai întâlnit încă".
Nu scrie: "Cand avem o intrebare apelam la AI"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Am înțeles. Nu am citit niciodată termenii site-ului TPU. Îmi cer scuze că V-am supărat și deranjat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu să fiu sincer n-am crezut că aveți 70 de ani. Am crezut că ați spus doar așa să pară că știți ce vorbiți, pentru că aveți o vârstă.happy În orice caz îmi pare rău pentru că V-am jignit… o zi bună! Eu sunt foarte irascibil în perioada asta, datorită unor evenimente recente din viața mea. Nu prea suport nici ironiile. Pentru că sunt o forma fina de batjocură.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Să fii sănătos! Încearcă să te calmezi. Când ai să ajungi la vârsta mea ce vei face dacă n-ai un pic de voință de a te calma? Trebuie să te gândești că ție-ți faci rău.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Mi-am dat seama. Chestia este ca asa la ce dracu mai este TPU? Daca n-ai timp sa formulezi un raspuns nu te retine nimeni cu forta. Asa oamenii pot sa puna si ei intrebari pe AI, dar sa stii ca eu nu le consider cele mai documentate. Sunt vagi si de proasta calitate. Chestia este ca la multi prind.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Sunt platit! Cand un om imi apreciaza raspunsul inseamna ca sunt platit. Ma bucur ca l-am ajutat. Asta este rasplata mea. Tu n-ai cum sa intelegi. Ti-am explicat la fiecare raspuns jignitor, dar nu poti, este peste intelegerea ta. Sa stii ca am facut printscreen dupa raspunsurile tale ca sa nu zici ca nu ai scris nimic rau. Acum daca s-au sters eu am, totusi, dovada. Iar cand vrei sa te legi de cineva o faci si daca spuneam "da".
Faptul ca reiei disputa (eu o credeam incheiata!) dovedeste ca ai ceva probleme. Nu-mi dau seama daca sunt de educatie sau medicale! Incearca sa te opresti pana nu-i prea tarziu! Daca o faci ca sa ma provoci sa stii ca n-ai sa reusesti dar o sa trec de la ironie (ironia nu este batjocoritoare) la sarcasm. Sa vezi atunci! Dar sa stii ca ironia este o arma a oamenilor inteligenti. Nu multi o inteleg si o iau ca jignire. Raspunsul meu nu era nici macar o ironie, ci o constatare a unei stari de fapt. Dar astea sunt subtilitati de limba. Si, apropo! Faci parte din generatia careia numai banii ii stralucesc. "Dacă m-ar plăti TPU, aș sta să formulez răspunsuri mai bune". Uneori este bine sa mai facem si lucruri bune, pro bono. "Schimbul de replici a fost fara sens". Asa este, dar era bine daca nu incepeai cu jignirile. Atunci totul avea sens.
Apropo! Citeste asta ca macar asa te mai cultivi: https://adevarul.ro/......12365.html
Raspunsul cu generatia era real dar nu ti-l dadusem tie, dar te-ai simtit cu musca pe caciula. E mult de spus, dar te rog eu inceteaza inainte de a fi prea tarziu!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil, fiindca nu prezinta incredere si nu risca nimeni sa incredinteze viata cuiva in mana unui infractor, care are cazier.

| dullcat a răspuns:

Depinde.Persoana asta va continua sa fure si din spitale? Si asa nu e deloc normal ca ti se cere sa-ti aduci de acasa pampersi, servetele umele, vata si spirt, mancare, plus tot felul de chestii pe care spitalul trebuie sa le ofere pacientului pe gratis. Daca mai si fura si asistentele de la pacienti...e clar. Numai eu m-am scarbit la cat de des au furat mancarea pe care o duceam apropiatilor.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

De ce Asistentă? Să ajute oamenii, sau să-i fure?

| teclado a răspuns:

Opinia mea este ca sunt multi medici care fura organe asa ca ei cauta asemenea oameni.
Nu vezi ca este interentul plin de oameni care cresc crocodili si seripi acasa si alte lighioane si nimeni nu intervine sa ii aresteze sa ii trimita la vreun psihiatru psiholog sa se vada daca sunt intregi la minte pentru ca sa aiba voie sa cresca serpi periculosi cu care pot produce atentate teroriste
asa ca daca astia cu crocodilii si alte animale foarte periculoase sunt lasati in pace
inseamna ca sa se intample lucuriri nasoale
asa ca daca tot se ia totul la misto in tara asta si tot ce este mai rau se promoveaza si normalul este facut de rusine
cine sa se bage pe tine daca te stiu ca ai facut lucruri rele
si pana la urma astea se mai si prescriu
daca te lasi de ciordit din magazine si te inhaitezi cu ceva doctori care cordesc din oameni poate ca o sa faci milioane de euro peste noapte
Si doza ta de adrenalina va fi satisfacuta plus ca ei de multe ori au pile cunostinte si relatii asa ca daca le esti sluga umila supusa iti pot ierta pacatele