| mariusalex2019 a întrebat:

O persoană care are sub îngrijire o persoană cu handicap (persoana fiind minora) de pe urma ei primește ajutor de la stat. Are dreptul sa faca Live pe Facebook cu persoana in handicap dand de inteles ca are nevoie? Copilul are tetrapareza spastica si il pune in Live sa se tarasca pe jos din camera in cameră creand emoții celor ce văd. Poate decadea din drepturi de asistent maternal sau alte drepturi?

5 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Nimeni nu are dreptul sa facă filmulețe cu copiii, reclamație la politie și la protecția copilului

| romeo78 a răspuns:

Da, există măsuri, pedepse. Este interzis expunerea unui minor cu handicap grav, pentru că este lezată demnitatea sa.
Un copil cu handicap grav, nu este un obiect de expus în vitrină.
În loc să facă așa ceva, ar trebui să meargă la doctor, la recuperări.
Dacă cunoașteți un astfel de caz, reclamați la protecția copilului.

| AliGab a răspuns:

Duceti-va si reclamati fapta va rog

| brokxy a răspuns:

Ma Facebook nu e la televizor deci e complet altceva... Cam 1000 video-uri cu minori si nu ai ce sa patesti chiar si sau fara handicap

| AliGab a răspuns (pentru brokxy):

De la astfel de idei preconcepute si lase se intampla toate nenorocirile pamantului