Întrebare recomandată | numesiprenume0 a întrebat:

O persoana incadrata in gradul 1 de handicap(grav sau accentuat) pe langa scutirea impozitului pe venit este scutita si de plata asigurarilor sociale si de sanatate? Ofer funda pentru un raspuns corect.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gradele de handicap sunt: usor, mediu, accentuat si grav, asa ca grav si accentuat nu sunt acelasi grad.
Persoana incadrata in intr-unul dintre gradele accentuat sau grav este asigurata de sanatate prin efectul legii, asa ca nu trebuie sa plateasca asigurarea de sanatate. Contributia de asigurari sociale se plateste, cu exceptia cazului ca respectivul primeste pensie de invaliditate.

| Alive99 a răspuns:

Nu plateste nimic atata timp.cat are pensie de invalid si se incadreaza in gradul grav sau accentuat.

| Iubireameamika a răspuns:

Buna eu am handicap gradu 1 grav, nu platesc absolut nimic, suntem scutiti de ambele variante enumerate de tine mai sus.