| Anonim6666644 a întrebat:

O sa fiu dat jos daca merg cu un rottweiler pe autobuz? daca merg pe strada cu el si nu am botnita o sa primesc amenda?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu te va lasa sa urci in autobus.
2.Nu poti iesi pe strada cu el fara botnita, in caz contrar poti fi amendat.
Conform OUG nr.55/2002, rep. in 2014, citez:
"ART.6.(1) Accesul câinilor prevăzuţi la art. 1 lit. a) în localurile publice, în mijloacele de transport în comun, precum şi în alte locuri publice, cu excepţia drumurilor publice şi a căilor de acces către acestea, este interzis.
  (2) Accesul câinilor prevăzuţi la art. 1 lit. a) în părţile comune ale imobilelor în care sunt deţinuţi, pe drumurile publice şi pe căile de acces către acestea este permis numai dacă aceştia poartă botniţă şi sunt ţinuţi în zgardă şi lesă sau ham de către proprietar ori de către deţinătorul temporar.
  (3) Staţionarea câinilor prevăzuţi la art. 1 lit. a) în părţile comune ale imobilelor prevăzute la alin. (2) este interzisă.
  (4) Accesul câinilor prevăzuţi la art. 1 lit. b), precum şi al exemplarelor cu potenţial agresiv în localurile publice, în mijloacele de transport în comun, în locurile publice, precum şi în părţile comune ale imobilelor este permis numai dacă aceştia poartă botniţă şi sunt ţinuţi în lesă de către o persoană care îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (1). În locurile special amenajate pentru câini accesul câinilor prevăzuţi în prezentul alineat este permis fără botniţă şi fără lesă."
Amenda pentru nerespectarea prevederilor de mai sus este de la 1.500 lei la 3.000 lei.
De remarcat ca pentru a avea un asemenea caine in proprietate trebuie sa ai 18 ani.

| Anonim6666644 explică (pentru Ioandelasal):

Daca am 16 si merg cu el pe strada iau amenda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim6666644):

Da, poti fi amendat, cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei.

| William a răspuns:

Nu te va da jos din autobuz pentru ca nu te va lasa nici sa urci cu cainele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt niste reguli de mers cu animale in mijloacele de transport iar rasa aia are nevoie de botnita cand iesi cu el pe strada

| corbulalbrosu a răspuns:

1.DA 2.DA