| InYourPants a întrebat:

O sa mai existe pensii peste 30 de ani? Pot sa renunt la pensie?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa renunti la pensie (nu inchei contract de asigurare cu Casa de Pensii Publice) doar daca nu esti angajat si nu obtii venituri.
Daca esti angajat sau obtii venituri din alte activitati esti obligat sa contribui la pensie.

| Violleta2022 a răspuns:

Legea nu permiets a renunti la pesnie, fiindca acum nu vrae nimeni sa puna bani pentru cand o fii batarn si neajutorat, de aceea ti se ia obligatoriu din venit, acel prcentaj sis e aduna pentru cand vei fii batran si neputincios.
Din pacate, cat esti tanar nu ai vrae sa dai acei bani, considerand ca ai altele mai importante de facut cu ei, dar legea are dreptate, ca de nu-i platesti cate putin de cand esti tanar, la batanete ajungi pe drumuri, la cersit.

| Frank51 a răspuns:

Și atunci cum mai iau parlamentarii 15.000 lei net pensie? Tocmai de aia contribuim cu cât mai mult, parlamentarii au guri de hrănit.

| gabicoo a răspuns:

La un moment dat aveai posibilitatea de a renunța la pilonul II și de a vira tot CAS-ul la stat - la pilonul I. Cred că la asta te referi!
Dacă vrei să nu mai plătești CAS - nu se poate!

| Nemessys a răspuns:

Cel mai probabil da, dar ce te face sa crezi ca nu o sa mai existe?

Nu inteleg la ce te referi cand spui,, pot sa renunt la pensie". Din pacate esti obligat sa contribui la fondul de pensii ca dupa aia si tu sa primesti o pensie.
Oricum iti poti face tu propria pensie inloc sa depinzi de,, pensia milei" asa cum o numesc eu.

https://gyazo.com/453f17c935871e2692d87bc76ff0f37a

Aici poti vedea ce se intampla daca timp de 45 de ani investesti lunar 100 de euro in ceva ce-ti ofera un randament de 10% pe an si apoi reinvestesti profiul.

| Gnomzy a răspuns (pentru Nemessys):

Ca o completare a răspunsului lui Nemessys, legat de acel randament de 10% anual, vorbim de un ETF, care nu întotdeauna oferă exact 10%, uneori poate mai puțin, uneori poate mai mult, în funcție de companiile din acel ETF.
S&P500 (cel mai cunoscut)
ARKK (apartinand Ark invest)
Si multe altele

Un ETF (Exchange Traded Fund) reprezintă o colecție diversificată de active (similar unui fond mutual), care se tranzacționează pe bursă în la fel ca si acțiunile.

Multă baftă

| Nemessys a răspuns (pentru Gnomzy):

Eu mai mult ma refeream la ceva in care bagi 100 de euro si urmatorul an ai 110, apoi ai 121 si tot asa. Este dobanda compusa.
Eu stiam ca ETF-urile isi pastreaza valoarea in timp. Adica daca bagi 1000 de euro acum, peste 10 ani o sa ai 2000 de euro, dar o sa ai puterea de cumpararea a 1.000 de euro de astazi.

Eu nu sunt fan actiuni la companii care dau dividende sau la etf-uri. Prefer p2p lending si crypto, mai exact stacking si bineintels investit in monede sigure, pe termen mediu/ lung.

| InYourPants explică (pentru Nemessys):

De ce mila daca am muncit pentru ea

| Nemessys a răspuns (pentru InYourPants):

Pentru ca este o bataie de joc cand vine vorba de raportul munca si rasplata. happy Sa contribui 45 de ani ca la final sa ai o pensie din care abia te intretii.

| InYourPants explică (pentru Nemessys):

Bunicii mei au avut pensii apropiate de salarii. Conteaza ce muncesti

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident ca poti sa renunti la pensie, nu mai e mult pana vin zombii, eu sunt pregatit (am destula bautura) big grin

| Werrich a răspuns:

Da, poți să direcționezi toată suma pensiei ca și donație lunara unui ONG.

| Crescent a răspuns:

De ce ai vrea sa renunti la pensie?