| anonim_4396 a întrebat:

Oare am procedat bine? Verisoara mea care e minora e batuta de parintii ei de pe la vreo 2 ani cred. Avea 2 ani cand am asistat la bataia pe care i-a dat-o ma-sa pentru ca se murdarise pe manute dupa ce a mers de-a busilea. Am sesizat protectia copilului dar degeaba.Nu au luat nici o masura impotriva parintilor ei. Ea spunea odata ca s-a saturat sa fie batuta de parinti si nu vrea sa ii mai vada. S-a imbolnavit din cauza batailor,e traumatizata.A ajuns sa spuna ca merita sa fie batuta daca greseste fara sa vrea. Maica-sa o controleaza mereu. Parintii verisoarei mele se cearta des,nu se inteleg, se bat. Nu inteleg de ce nu divorteaza. M-a sfatuit o doamna sa ma port frumos cu verisoara mea cand i-am zis prin ce trece. Mi-a zis sa-mi vad de problemele mele si s-o las pe verisoara mea. Sa sun la un numar de telefon pentru victimele violentei domestice si sa le spun ce i se intampla verisoarei mele sau sa imi vad de viata mea mai bine? Matusa mea, adica mama verisoarei mele e o dementa, m-a lovit si pe mine in trecut doar pentru ca am refuzat s-o ajut la curatenie. Si mi-a luat hainele de drum si le-a incuiat in casa. Puteam pleca si cu hainele pe care le aveam pe mine dar n-am facut-o.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum protectia copilului sa mai actualizat la zi. Cine stie ce incompetenti erau la dispecerat cand ai anuntat in trecut.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Am injurat-o pe vaca aia de la protectia copilului pentru ca n-a ajutat-o cu nimic pe verisoara mea atunci, dar degeaba.Verisoara mea a fost batuta in continuare. Cred ca a invatat-o ma-sa SA minta ca ei nu o mai bat ca sa nu-i poata acuza nimeni.

| anonimg a răspuns:

Este bine să suni la acel număr pentru violența domestică. Astfel de părinți nu trebuiesc doar căzuți din drepturi, ci ținuți departe de civilizație. Ei trebuiesc duși în habitatul lor natural, acolo unde violența este la ea acasă: în pădure, în junglă, până când vor căpăta o inimă de om.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Si daca parintii ei vin så ma bata dupa ce sun la numarul ala eu ce fac? Vii tu sa ma aperi? nu.eu cum ma apar daca sunt in halul asta de bolnava? Nu e vina mea ca dupa CE am anuntat protectia copilului nu au ajutat-o cu nimic.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Este dreptul tău să îți păstrezi anonimatul. Dacă reprezentanții legii îți vor divulga identitatea, își vor primi pedeapsa legii.
Părinții aceia nebuni nu trebuie să știe că tu ai anunțat autoritățile.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Stiu deja ca am anuntat protectia copilului atunci si CA i-am dat numarul ala de telefon si i-am zis sa sune acolo.Asa ca isi vor da seama usor daca anunt autoritatile despre ce fac ei cu copilul lor. Eu intotdeauna am consolat-o pe vara-mea cand o batea ma-sa, i-am facut cadouri, m-am purtat frumos cu ea desi m-a lovit odata peste fata desi nu i-am zis si nu i-am facut nimic. Maica-sa a invatat-o sa ma urasca.si ma uraste desi m-am purtat frumos cu ea si mi-ar fi placut sa o cresc eu pentru ca n-am copii nici sot.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Asa ceva este normal, nu toate familiile sunt perfecte, numai se prefac.
Ce poate sa faca. NIMIC. Pana cand fata implineste 18 ani, si poate pleca legal dracului de acasa. desigur Unde?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-o sa stea de vorba cu noi. Vrem sa o ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, indrum-o sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa o ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu ea.

Asteptam sa ajutam!

| anonim_4396 explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Ea locuieste in alt oras iar eu i-am dat nr. telefonului copilului dar a oprit-o bunica noastra cand a incercat sa sune. Mama ei o tine departe de mine. Va pot da numarul de telefon al verisoarei mele?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna,

Te rog sa ne contactezi aici telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-am dat chiar eu numarul ala de telefon si i-am zis sa sune acolo, i-am zis sa ascunda hartia cu nr de telefon si sa nu le spuna parintilor de el dar ea i-a zis ma-si si aia a facut scandal.CE pumni in gura i-as fi carat lu ma-sa...

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

"I-am dat chiar eu numarul ala de telefon si i-am zis sa sune acolo, i-am zis sa ascunda hartia cu nr de telefon si sa nu le spuna parintilor de el".
Nici chiar victima nu trebuie să știe de planurile tale, pentru că îi vei face rău.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Cum ii fac rau daca stie de planurile mele? Eu cand am fost batuta de parinti sau de frati nu i-a pasat nimanui. N-a vrut nimeni sa m-ajute sa scap de ei si acum locuiesc cu ei si imi vine uneori sa-i omor, asa de mult ii urasc. Asta e societatea in care traiesc, un mare rahat. Cand bunica-mea a vrut s-o bata pe verisoara mea am injurat-o iar bunica-mea m-a lovit cu bastonul. I-am dat un pumn de a cazut pe jos si s-a lovit la cap. Pacat ca n-a murit javra dracu. Apoi i-a zis lu fi-su ca am dat in ea dar nu i-a zis de cate ori a batut-o pe vara-mea nici ca ea a inceput scandalul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat sa-l conving pe fostul meu iubit sa o rapim si s-o crestem noi 2 dar n-a vrut.Mi-a zis SA nu-i reclam parintii ca imi fac dusmani. Un dobitoc.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Nu cred că e bine să stai nepăsător. Câți ani are verișoara ta acum? Trebuie să anunți "Protecția copilului".Nu mai sta pe gânduri și ia măsuri urgente.

| anonim_4396 explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Cred ca are 10 sau 11 ani acum. Mi s-a rupt sufletul cand am vazut cum o bate javra de ma-sa cand avea ea 2 ani.

| iamprettybored a răspuns:

Dacă ai măcar un dram de umanitate in tine, depunde plangere, mergi la secţie, sună la poliţie, fă ceva, orice, dar nu o lăsa să trăiască in continuare aşa.

Haide să luăm altfel situaţia: dacă parintii verişoarei tale ar fi abuzat-o sexual pe ea in loc să o bată (de la 2 ani) ai mai fi stat pe gânduri? Ne-ai mai fi intrebat pe noi dacă să intervii sau nu? Nu cred. Cred că ai fi sunat. Ei, află că violenţa fizică poate avea un impact la fel de grav ca și agresiunea sexuală asupra unui copil. Este greu de înţeles prin ce trece un copil agresat de părinţi atunci când nu ai trecut prin situaţia lui. Dar lasă-mă să te luminez, ca martoră a violenţei asupra copiilor și ca viitor psiholog: e un om nenorocit pe viaţă. Și cu cât lasi situatia să inainteze, cu atât mai rău va fi. Nu este capabil să îşi controleze emoţiile, procesele mintale slăbesc, și există mari şanse să sufere de o psihoză in viitor, dacă nu suferă deja. E un om care niciodată nu se va integra in societate. Toate evenimentele traite până la varsta de 3 ani afectează psihicul pentru toată viaţa. Un copil care nu a primit dragoste nu va sti să ofere dragoste, nu va sti nici să se iubeasca pe sine. Copilul invata să se raporteze la lume imitand ce vede la parintii. Dacă parintii il bat, ţipă, se ceartă, copilul va imita acele comportamente. Adică, la randul ei, verişoara ta va fi foarte violentă, cu altii sau cu ea, cât va mai trai. Asta ti-o spun din experienta.

Îmi este greu să iti explic ce trăieşte un copil agresat de părinţi. Dar el, in acele momente, nu vede nicio lumină la capătul tunelului. Trăieşte intr-o disperare continuă. Nu vreau să iti spun ce înseamnă să adormi plangand in fiecare seară fără să fie nimeni și nimic care să iti aline durerea. Fiindcă am văzut și mi s-a frant inima.
Din ce ai povestit tu, versioara ta a ajuns să aibă o perceptie foarte bolnavă a realitatii, crezand că merită să fie pedepsita. Asta fiindca atunci cand te nasti, parintii sunt intregul tău univers și ce inveti de la ei este tot ceea ce stii.

Din pacate, copiii care sufera in familie isi caută alinarea in cele mai intunecate locuri. In cazul in care verişoara ta nu o să se sinucidă, te asigur că isi va căuta refugiul in altă parte: in general persoanele abuzate de mici capata cele mai groaznice dependente: droguri, alcool, sex, bani, orice îi alunga suferinta măcar pentru cateva momente.

Ai grijă ce faci, că o să regreti mai târziu dacă nu intervii. Oamenii au conceptia asta gresita că in "viata lui" numai el contează. Dar oamenii din jurul tău fac și ei parte din viata ta. Și mai ales familia. De familie nu scapi până mori. Familia e familie. Nu e cerşetorul de la colţul străzii. Eşti martor la ce i se întâmplă și ai o responsabilitate faţă de ea. Orice se va intampla cu ea, tu vei fi responsabil. Eu zic să faci ceva acum, decât să regreţi mai târziu că n-ai ajutat-o.

| Iunix a răspuns (pentru iamprettybored):

"Orice se va intampla cu ea, tu vei fi responsabil."
E singurul lucru cu care nu sunt de acord. E vina " părinților " nu a lui.

| anonim_4396 explică (pentru Iunix):

Sunt femeie nu barbat.

| iamprettybored a răspuns (pentru Iunix):

Sunt parțial de acord cu tine. Am scris în grabă și n-am avut timp să recitesc. Ce am vrut să zic de fapt este că orice se va întâmpla cu ea, ȘI el va fi responsabil. Desigur că primii responsabili sunt părinții. Nu susțin că este vina lui fiindcă ea suferă. Susțin doar faptul că el, ca rudă apropiată și martor al situației, este de asemenea responsabil să atragă atenția autorităților. Legal vorbind, el are o răspundere, fiindcă știe de această infracțiune, pe care ar trebui să o reclame. Moral vorbind, tot ai o responsabilitate față de semenii tăi care se află în suferință. Chiar dacă nu el o bate, el nu face nimic pentru a opri aceste acțiuni, deși ar putea, și este vinovat prin neimplicare.

Sper că m-am făcut înțeleasă. Poate nu ești de acord cu mine, dar asta este părerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru iamprettybored):

Alo,ce neimplicare? am sesizat protectia copilului.ei sunt vinovati ca nu au luat masuri. I-am dat si 2 numere de telefon, unul fiind nr. telefonului copilului, altul numarul destinat victimelor violentei domestice. judeci cand scrii?

| anonim_4396 explică (pentru iamprettybored):

Regret deja ca n-am luat-o de langa parintii ei la 2 ani s-o cresc eu.

| iamprettybored a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragă, nu te supăra. Eu din ce ai scris tu am înțeles că ai sunat la protecția copilului cândva, mai demult, și că n-ai mai încercat a doua oară. Apoi, întrebarea pe care ai pus-o tu era asta: „Sa sun la un numar de telefon pentru victimele violentei domestice si sa le spun ce i se intampla verisoarei mele sau sa imi vad de viata mea mai bine?"
Păi prin „să îți vezi de viața ta" nu te refereai că să nu te implici? Eu n-am de unde să știu cât și cum te-ai implicat tu, fiindcă nu cunosc situația. Tu o cunoști, tu știi cel mai bine.

Și am înțeles că verișoara ta e minoră, corect? Încă nu are maturitatea necesară să ia singură decizii pentru bunăstarea ei. De aceea este sub tutela părinților până la 18 ani. Dacă părinții sunt incompetenți, atunci e o problemă. Adică degeaba i-ai pus tu la dispoziție numerele dacă ea nu sună să-i informeze. E ca și cum i-ai arunca unuia care se îneacă o vestă de salvare, dar el nu știe să o folosească corespunzător și atunci se îneacă. Tu te gândești „I-am dat vesta, eu mi-am făcut datoria!" Dar nu trebuia oare să-l ajuți și să și-o pună, dacă el nu era capabil?

În fine. Eu nu te judec. Astea sunt situații foarte delicate. Eu te încurajez doar să nu renunți! Mai sesizează o dată, poate va fi altfel de data asta. Mult succes să ai! Nu cred că nu vei reuși, dacă ai dorința să faci un lucru bun.

| anonim_4396 explică (pentru iamprettybored):

Am sesizat situatia la numarul ala de telefon pentru victimele violentei domestice. Sa vad acum in cat timp si ce se face, ca nu ma intereseaza vorbele.