| Mario1994 a întrebat:

Oare pe cine sa votam ca sa scapam de hotii astia? PSD, PNL, PMP sunt la fel. Pe cine sa mai votezi? Trist e.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este relativ simplu, s-ar putea rezolva printr-o singura lege:
- Fiecare persoana care detine mai multa avere in familie de un srfert de milion de euro sa dea declaratie de unde- si cum l-a obtinut.
- Cei care dau asemenea declaratie sa fie verificati de fisc, amanuntit, asemanator celor care detin o afacere mica, cu profit sub 10 mii de euro anual
- Cei care nu depun la termen aceasta declaratie sa fie verificati "la sange" si confiscata intreaga avere nejustificabila prin veniturile din salarii

In pasul doi, in Parlament cele doua camere sa fie impartit astfel:
- o camera mica, formata doar pe criterii politice
- o camera mai mare, formata DOAR din somitati din diferite specialitati tehnice, care stiu despre ce este vorba.
Voturile pentru diferite legi sa se dea prin punctaj raportat la cunostintele fiecarui parlamentar, in fiecare domeniu (acesta s-ar putea face usor printr-un examen cu teste grila, cu intrebari de baza din toate domeniile.

Procedura sa fie extinsa si la celalalte nivele de decizie si conducere : guvern, prefecturi, primarii, consilii etc.

In final: daca o persoana din nivele de conducere produce paguba cu decizie, atunci sa raspunda material pentru pagubele create.

| XXXray a răspuns (pentru Bula):

Fiecare parlamentar sa aiba cel putin un doctorat (nu conteaza domeniul). Ce zici de asta?

| Bula a răspuns (pentru XXXray):

Nu e bine.
Jumatate din doctoranzii dintre politicienii nostri (si nu numai) nu si-a facut singur lucrarea.

| aXy99 a răspuns (pentru XXXray):

E irelevant.

| XXXray a răspuns (pentru Bula):

Adevarat dar se poate verifica treaba asta. De exemplu, cazul lui Victor Ponta. A fost prins ca a plagiat si i-a fost retrasa diploma.

| Bula a răspuns (pentru XXXray):

Da, dar nu se vrea. tongue

| Plato a răspuns:

USR+plus!

PNL NU sunt la fel. Asta e ce vrea psd sa creada lumea.

| RobertMoon a răspuns:

Eu personal votez PNL, doar este in opozitie... dupa PSD este partidul cu cea mai mare sustinere. Si USR are intentii bune, dar nu are nicio sansa, e un partid prea mic deocamdata.

| Paul754880338 a răspuns:

As vota cu drag pe cel ce ar propune o lege, prin care se pedepseste cu inchisoare neindeplinirea promisiunilor electorale pana la finalul mandatului.

| TristanTzara a răspuns:

Îți propun să te uiți pe lista partidelor care candidează să vezi care pare ca te reprezintă mai mult, și cu ăla votezi. Chiar dacă e un partid mic care nu are șanse la 5%, că doar ălea mari, trec pragul și fără tine. Așa am să fac și eu, o să votez cu cine mă reprezintă, dacă nu trec pragul, asta e... Eu mi-am făcut datoria civică.