| GolopențaAdrian a întrebat:

Oare va fi razboi in Ucraina? Pe noi ne-ar afecta si cum? Ce ar inseamna aceasta confruntare pentru lumea intreaga?

27 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu o sa fie nici un razboi, stati linistiti, Putin nu va intra in Ukraina, vorbesc astia prostii UE si SUA ca sa faca reclama proasta la rusi.
Nu face pentru ca nu are nici un interes sa-si puna in cap NATO si UE, si nici sa investeasca bani grei intr-o tara care e la pamant cu totul adica Ukraina, si le-ar destabiliza lor economia.

Pe noi nu ne-ar afecta deloc, ce treaba avem noi cu ei? Sa se bata la o adica cat vor.
Nici macar soldati nu trimiti, ca ukraina nu e in NATO, Nato a zis ca le va da arme la Ukraina, dar nu vor trimite nici ei soldati.

Deci asta e, fi linistit, ca stiu ce zic.

| gabicoo a răspuns:

În Ucraina este război din 2014! Între rebelii prorusi din Donețk și Lugansk! Acum va intra într-o altă fază! Ținta lui Putin este Mariupol! Dacă pune mâna pe el are acces pe cale terestră spre Crimeea!

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca va fi dar daca gresesc va fi extrem de rau pentru toata lumea.

| GolopențaAdrian explică (pentru Dismally):

Multi nu prea dau crezare si nici cei ce au raspuns pana acum

| GolopențaAdrian explică (pentru Dismally):

Si pentru noi ca tara poate

| StrongHeart a răspuns:

Nu mai haliti, fratilor, tot ce vedeti la tv pentru ca nu tot ce zboara se mananca.
Rusii vor sa transporte gaz in Europa, fara sa mai treaca prin Ucraina, dar nu au aprobare de la nemti, pentru ca NordStream2, companie care detine conducta, controlata de GazProm(adica de rusi) este inregistrata in Elvetia. Germania a cerut sa se reglementeze treaba asta, adica sa fie inregistrata in Germania ca sa fie totul legitim.
Trebuia sa inceapa treaba asta in 2019, dar americanii, care se baga mereu in treburile altora au amenintat ca vor penaliza companiile care se vor implica in constructia conductei.
Se fac demonstratii militare ca sa inceapa negocierile.
Nu vine niciun ww3. Mergeti linistiti la nani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va fi niciun război, doar încordare de mușchi.

| tonyc7 a răspuns:

Pe tine nu are cum sa te afecteze cu ceva pentru ca nu esti nici Putin nici Zelenski, esti doar un om simplu din Romania.

| Legion7X a răspuns (pentru tonyc7):

Dacă va fi razboi în România, se poate da ordin ca toții tineri să fie înrolați automat.

https://www.fanatik.ro/......i-14524182

https://www.google.com/......l-12565882

| GolopențaAdrian explică (pentru tonyc7):

Un razboi afecteaza pe toti

| Mosotti a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Afecteaza razboiul doar tarile implicate in razboi, nu pe altele. O sa se bata Ukraina cu rusia si tu sa nu ai nici o treaba.
Si daca era Ukraina in NATO, maxim trimiteai soldati platiti acolo cum ai trimis si in Afganistan.

| Dragosdoar a răspuns:

Nu are cum sa fie razboi mondial pentru ca Ucraina nu e în NATO. Daca e razboi e doar între Rusia si Ucraina. Atat. Dar nici ala nu va avea loc. Sunt doar stiri alarmiste, nu te mai lua dupa ele. De cand se vorbeste de razboi si nimic nu a fost. Vor fi alte probleme pentru planeta asta. Virusi, schimbari climatice, crize financiare et

| GolopențaAdrian explică (pentru Dragosdoar):

Pai vom vedea pana la urma la ce se va ajunge! Acum e criza energetica dar si financiara si de sanatate

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Tu si cu Werrich, pe ce lume traiti?
https://en.wikipedia.org/wiki/War_in_Donbas

| goguPatent a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De la flexarile musculare ale lui Putin pana la atacarea nato de catre Rusia e drum lung. Au si oamenii dreptate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru goguPatent):

Pai nu o sa atace NATO. E suficient ca NATO sa stea pe c*r si sa sa arunce cu declaratii razboinice in Putin, timp in care asta o sa felieze linistit Ucraina. Cum ziceam mai sus, vezi Phoney War din 1939. Fix asta face NATO de vreo 10 ani privind actiunile lui Putin. https://en.wikipedia.org/wiki/Russo-Georgian_War

| Dragosdoar a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da,sunt buni la latrat cei din NATO. Mai bine s-ar trimite armament cat de performant posibil acolo si cu asta basta. Dar si asta e cam aiurea,ca zice Putin dupa aia,ca vrei sa arunci bombe multe pe el,ca doar Iti armamezi pana In dinti fratele din ucraina.
Dar zi daca NATO s-ar baga acolo, cred ca si-ar lua bataie rau, pai cat de multe chestii nu au pus rusii acolo de cand au luat Crimeea? Sunt pe pozitii bine, au analizat probabil toate strategiile de desfasurare a unui razboi, exact ca la sah.

| DonEduardo a răspuns (pentru Dragosdoar):

Frate, Marea Britanie si SUA au trimis avioane cu arme in Ucraina. Franta vrea sa trimita trupe la noi. N-as exclude posibilitatea unui razboi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ei, fis, au analizat ce? Rusia sau China vs. NATO va ajunge la nucleare mai devreme sau mai tirziu. Plus de asta, rusii vor sa para mai cu oo decat sunt in realitate. De aia au dezvoltat atit de bine partea de manipulare si razboi hibrid. Intr-un conflict deschis, non-nuclear cu fortele NATO si-o iau de nu se vad.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu are cum sa inceapa un razboi, pentru ca Putin nu are nici un interes sa intre in ukraina.
Chiar daca a vazut ca rusii de acolo sunt persecutati de fascistii ukrainieni, el nu s-a bagat tocmai sa nu iasa bubuiala inutila, aia e.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Au oo toti, ca au toti nucleare sa distruga de n ori globul, deci sunt egali.
Dar sa stea draci la un loc, ce au? Sa-si vada fiecare de treaba lui si gata.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Uni spun ca ucraina nu exista? este incredibiil, aia 120 mii de soldati vor intra in non existenta, sa ne rugam pentru ei

| DonEduardo a răspuns (pentru Mosotti):

O, ba da, are. Marea Neagra si Dunarea.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu o sa inceapa nimic, ai sa vezi.

| OnePiece a răspuns:

Singurul care sufera aici este poporul ucrainean.

Mi se pare foarte amuzant cum NATO, adica practic SUA, considera actiunile rusilor drept provocatoare. NATO sunt aia care au intrat peste Irak si Afghanistan pentru ca a decis unul sa trimita avioane in cateva cladiri. Pacat de cele 3000 de vieti, dar cu siguranta mult mai multi civili - cifrele vorbesc de cel putin 20000 de oameni - au murit fiind rapusi de fortele NATO incepand din 11 septembrie 2001 si pana in prezent.

SUA sunt aceeasi tara care are impresia ca este stindardul democratiei, dar tot SUA nu se sfieste sa puna cu forta regimuri odioase prin lume, atata vreme cat stie ca acele regimuri le sunt loiale. America Centrala - Honduras, Guatemala, Nicaragua etc. sunt exemple ca la carte. Sau in 1953 cand CIA a intrat peste Iran si le-a dat jos guvernul cu forta, pentru ca vezi domne Iranul se apropia de URSS si ca aveau control asupra unei parti importante de petrol de pe planeta.

Si tot America este tara cu cel mai mare numar de puscariasi din lume. Pentru o fapta la noi iei 10 luni, la aia 10 ani. Cam asa functioneaza.

Nu ma intelege gresit, Rusia are istoria foarte patata de sange, mai ales in timpul lui Stalin, si Putin nu-mi este neaparat un om pe plac. Iar ce face acum in Ucraina nu stiu cat este de corect din punct de vedere politic, chiar daca regiunile pe care le vrea sunt rusofone.

Dar mie mi se pare ca NATO si Rusia sunt doua entitati care isi masoara instrumentele pe spinarea poporului ucrainean.

| Sfatuitorul2008 a răspuns:

E doar un interes politic

| GolopențaAdrian explică (pentru Sfatuitorul2008):

Interes sau nu se vede ca ceva este