| Stincker3043 a întrebat:

Odata cu noul val de relaxare am inteles ca se scoate izolarea/carantinarea pentru persoanele dim Germania care se intorc in Romania datorita coeficientului scazut de cazuri active. Din ce data pot intra in tara pentru a evita izolarea? 15 iunie sau 16-17? Multumesc anticipat

1 răspuns:
| mariusdaniel112 a răspuns:

„Dacă locuiţi într-o ţară în care media îmbolnăvirilor zilnice, la milionul de locuitori, este de până în 5 persoane, Franţa, de exemplu, sau Spania, atunci intrarea în izolare va fi obligatorie pentru o perioadă de 14 zile", a mai spus ministrul de Interne.

Lista ţărilor care se încadrează în aceste limite, de cel mult 5 cazuri de coronavirus la un milion de locuitori, în decurs de două săptămâni, va fi stabilită de Institutul Naţional pentru Sănătate Publică.

Totuşi, în cadrul aceleiaşi sesiuni Q&A, Marcel Vela a dat exemplu de câteva state ce îndeplinesc deja criteriul descris mai sus. Este vorba despre Grecia, Bulgaria, Austria şi Germania, dintre care ultima nu a mai fost inclusă de autorităţi pe lista ţărilor „sigure".