| anonim_4396 a întrebat:

Ok, deci am primit amenda pentru ca nu am avut bilet de autobus. sad Trebuiau ei sa-mi dea ceva chitanta, cu care sa ma duc la politie, sau imi va veni in posta peste 2, 3 zile?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai platit amenda, la cel care te-a amendat, trebuia sa-ti dea chitanta. Daca ai primit nunai procesul verbal de contraventie, atunci trebuie sa platesti amenda si apoi sa duci chitanta la organul care te-a amendat. Nu era mai bine sa-ti cumperi bilet? Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Este vorba in primul rand de un bilet cu suprataxa, nu de o amenda.
Faptul ca ti-au luat datele nu are absolut nicio relevanta, daca vei primi un proces verbal acasa nu va trebui nici macar sa depui o contestatie. Nefiind o institutie a statului ci o simpla companie de transport, nu au absolut niciun mijloc prin care sa te constranga sa platesti "amenda". Pot cel mult sa te dea in judecata, ceea ce ma indoiesc ca se va intampla pentru 20 de RON, cu atat mai mult cu cat ei sunt cei care trebuie sa dovedeasca ca ai fost in acel autobus si ca nu aveai un bilet de calatorie valabil.

| magicianul19 a răspuns:

Nu neaparat. numai daca faceai figuri si ei vroiau sa-ti dea amenda mai mare trebuiau sa sesize polita in rest e amenda pe autobuz in functie de ce firma apartine

| AliiB a răspuns:

Deci nu am primit nimic de la ei. Mi-au luat toate datele si au spus ca se vor duce la politie daca nu platesc 20 lei pe loc. Apoi am cazut de comun acord sa ne intalnim in statie peste 10 minute ca sa dau cei 20 lei. Nu au mai fost acolo. Banuiesc ca acum se vor duce la politie, sau nu?