| Nuamidee777 a întrebat:

Ok deci am si eu o intrebare la care tot caut raspunsul si nu-l gasesc, gasesc legile despre asta dar nimic concret...
Un prieten are 17 ani, este in afara acum cu mama lui, tatal lui a semnat procura pentru a putea pleca dar procura a fost valabila 1 an acum este expirata, pe procura scrie ca el trebuie sa se intoarca cu acel parinte cu care a plecat nu cu alta persoana si aici apare o problema si o intrebare la care tot caut raspuns.
Minorul de 17 ani nu vrea sa se mai intoarca, ce s-ar intampla daca ar ramane acolo si parintele s-ar intoarce fara el in tara?
Minorul nu vrea sa plece deloc iar parintele da, daca parintele pleaca fara el si ajunge in tara tatal lui ii poate face ceva mamei lui avand in vedere ca minorul nu a vrut sa vina inapoi?
Va rog mult chiar am nevoie de un raspuns.
P.s nu stiu daca am pus intrebarea la categoria potrivita dar mi se parea cea mai buna asta. Scuze in avans daca e ceva

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca minorul nu vrea sa se reintoarca in Romania nu poate fi silit fara o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Mama nu poate pati nimic, daca nu este vinovata de ramanerea minorului in strainatate, respectiv sa se dovedeasca faptul ca ea l-a determinat pe minor sa ramana.