| Speed99 a întrebat:

Ok, nu am prea urmarit chestiile ce se intampla in politica romana in ultima vreme, si am o intrebare.

De ce au iesit romanii in strada, sa protesteze? Din cate am inteles e ceva legat de Dragnea, si legea gratierii?

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Astia batrani zic ca tara se duce in dezvoltare, mai bine zis se alege haimanaua de ea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e neaparat legat de Dragnea. e legat de legea pe care guvernul vrea sa o dea legata de gratieri, lege de care vor beneficia si multi politicieni printre care si Dragnea care ar putea sa devina fara probleme prim ministru dupa asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ba e legat de Dragnea, protestele astea mi se par ceva foarte benefic pentru el, ai vazut ce a facut Iohannis? Nu mai e mult pana la suspendarea sa, crezi ca legea gratierii e atat de importanta? Dragnea grabeste promulgarea legii, in acelasi timp il provoaca constant pe Iohannis, nu m-as mira sa-l vad chiar pe Dragnea presedinte pana la 1 iunie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu prea stiu nici ei bine, sunt niste idioti folositori. La manete e tot j*danul soros.

| Dandanache a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si ce anume face Soros asta de e atat de periculos pentru romani?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dandanache):

Stii ce sunt alea servicii externalizate? Inseamna privatizare. CIA are prea multe schelete in dulap si are nevoie de niste slujbasi particulari care sa le faca treburile murdare. Romanii nu s-au pornit niciodata de capul lor la iesiti in strada, nici la revolutie, nici cand au fost concediati cu miile, nici cand penalii si-au facut pensii speciale, nici cand s-au facut celebrele taieri 25%. De cand lumea revoltele sunt apanajul j*idanilor, ei pun fitilul din umbra si ei sunt cei care castiga. Romanii din strada sunt doar masa de manevra sau tradus= idioti folositori. Nu comentez in nici un fel motivele cu gratierea/amnistia, nu e important.
Informatiile sunt la liber, trebuie doar sa le cauti si sa nu fii orb la ce se intampla -

https://www.youtube.com/watch?v=fjIQ34erxd8
https://www.youtube.com/watch?v=2jDAtCfrCQo

| Dandanache a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Okey, dar nu mi-ai raspuns la intrebare. De ce e Soros periculos pentru poporul roman?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Legat de Soros, nu prea sunt de acord, dar in tara asta o mana criminala incearca sa darame din nou guvernul. (nu-mi spune ca incendiul din Bamboo e o coincidenta)

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte usor sa speculam cand nu stim ce s-a intamplat. Incendiul poate fi folosit si de unii si de altii. E Soros si Johannis de vina, au provocat un nou incendiu ca sa dea guvernul jos. Ba nu, e PSD si Dragnea de vina, ca ignora problemele reale si tinerii ard in timp ce ei isi pregatesc legea gratierii. In conditiile in care nu stim inca de la ce a pornit incendiul.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dandanache):

Dar ce a facut bun? Soros este unul din scenaristii loviturii si asasinatului de la 25 dec '89. Ro a pierdut in cele 2 WW 500 de miliarde, in 25 de ani de democratie si dezvoltare cu ajutorul ONG-urilor am pierdut 1600 de miliarde pe timp de pace. Ro nu mai detine nici pamantul pe care sta, este o tara in curs de desfiintare. Pe Dalai Lama nu l-am vazut investind in binele romanilor. Banii astia care s-au pierdut pe la mine prin beci nu sunt. Explica-mi tu mie cum de cineva care a pus cu botul pe labe Banca Angliei fara nici un scrupul si declara ca nu il intereseaza cu ce preturi sociale face bani investeste miliarde in OHG-uti in Ro si nu numai. Hai sa nu ne invartim dupa deget daca esti Gigi contra ca ai interese sau iti e confortabil sa fii orb. Am spus -informatiile nu sunt pe cartela.

| Dandanache a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stiu, stiu, cand informatiile nu sunt pe cartela, e usor sa crezi ce vrei. Am inteles, Soros, Oculta, gata, m-ai convins, nu stiam ca stau la discutii cu un adept al teoriei conspiratiei. Eu sunt de scoala veche, cu date si informatii pe cartela, verificate si gandite, si nu inghit orice rahat circula pe internet sau pe care il arunca televiziunile de propaganda. Fiecare cat poate sau cum vrea. Hai sa fim sanatosi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dandanache):

Cine a a avut de castigat din ultima revolta marca Colectiv? Daca esti de moda veche stii ce au zis romanii acum 2000 de ani si e valabil si azi? Teoria conspiratiei - In ultimele decade cu prisosinta decalajul dintre bogati si saraci a devenit urias si e in crestere. Aceeasi bogati, aceeasi saraci si acestia fiind in crestere. Pe zi ce trece tot ce exista pe Terra trece in mainile celor care deja o cam detin. Se pare ca unii casiga la LOTO zilnic si de cate 5 ori / zi iar unii deloc si niciodata, in plus mereu pierd. Clar lucru -hazardul e de vina. Explicatia asta te satisface?

| relian a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

La manete sunt cei care gandesc in locu tau aia sunt laughing ca tu de gandit nici vorba de asa ceva, doar de aia iai ales pe aia dealde dragnea sa gandeasca ei si pentru tine laughing

| Dandanache a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am avut prieteni care au murit in Colectiv, nu voi avea niciodata puterea sa bagatelizez evenimentul, analizand presupusele sale politici subterane. Mereu cineva are de castigat in urma unei tragedii colective si mereu apar teorii "conspirationiste". Si nu doar in Romania, peste tot in lumea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva foarte inteligent din partea lui Dragnea.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Au iesit in strada pentru legea gratierii si schimbarea Codului Penal.

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Parlamentarii doresc sa introduca o serie de legi, printre care si una a gratierii. Din cauza aglomerarii penitenciarelor vor sa scape de o parte dintre detinuti, printre care politicieni si oameni de afaceri

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduMihaiRadu):

Gratierea inseamna si stergerea pedepselor cu suspendare, si astfel tovarasu' dracnea va avea liber catre postul de prim ministru fara sa schimbe legea aia pe care el a zis sus si tare ca o respecta...

| TimSem a răspuns:

Păi, dacă mergi pe FB sau site-uri de actualități îți vei da seama repede despre ce e vorba.
Da, oamenii ies în stradă să protesteze împotriva legilor date împotriva democrației și care încurajează încălcarea legilor, printre care legea grațierii și, deci, schimbarea Codului Penal (o chestie foarte serioasă). Ne-am întoarce înapoi în pseudo-democrația anilor 90.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TimSem):

Realizezi ce inseamna supra-aglomerarea, da?

cresc activitatile de indisciplina si (auto)agresiuni

-ample nemultumiri fata de calitatea serviciilor la care au dreptul

-creste contrabanda intre detinuti cu toate consecintele pe care le atrage aceasta

-creste sentimentul de monotonie ce duce la plictiseala

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice, da linkul de unde ai copiat prostiile alea, sa nu creada cineva ca tu le-ai debitat si sa se ia de tine.
https://dunastu.com/2016/04/27/supraaglomerarea-inchisorilor-romanesti/

Sunt tampite ca argumentare si parca sunt traduse cu google translate de pe vreun site strain.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

N-a zis nimeni ca e scris de mine, dar e total adevarat. Iti dai seama cum e pentru oamenii aia sa traiasca in astfel de conditii, tu cum ai trai cu inca 6-7 persoane in camera?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu-mi spune, ai fost si tu la protest?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai dragule, supraaglomerarea nu e buna, e lesne de inteles, pentru motive mai clare decat aberatiile insiruite acolo. Dar asta nu inseamna ca legea gratierii e o masura umanitara de care societatea romaneasca are imperioasa nevoie. Si iti voi spune si de ce:

1. Daca era o masura umanitara, in sprijinul cetatenilor, ar fi fost trambitata in programul electoral al PSD inainte de alegeri. Faptul ca s-a incercat trecerea legii pe sub mana, repede si in secret, prin OUG, denota ca beneficiarii sunt altii.

2. Inchisorile din Romania sunt departe de debitul istoric din urma cu cativa ani, cand tot PSD era la putere. Erau motive mult mai serioase pentru o reforma judiciara, dar nu s-a facut.

3. Scoaterea din inchisori a 2500-3000 de puscariasi nu va rezolva problema supraaglomerarii. Inchisorile vor ramane in continuare supraaglomerate, iar, in absenta unor noi penitenciare, debitul va fi constant alimentat, spre reumplere, in urmatorii ani.

4. CEDO nu da amenda doar pentru supraaglomerare, ci si pentru lipsa igienei si lipsa suportului medical la nivel modern. Citez din raport: "overcrowding, inappropriate hygiene and lack of appropriate health care". Amenda va veni oricum, cei 2500 de detinuti eliberati nu rezolva nici macar problema aglomerarii. Nu gratierea ne scapa de amenda, ci doar o reforma majora in sistemul judiciar: penitenciare noi, cu spatii si servicii conforme cerintelor europene

5. Asadar, solutia de care tara are nevoie este: noi penitenciare, care sa ofere si spatiu, si conditii igienice si medicale. Si un partid care a promis noi spitale putea sa promita si asta. Doar ca partidul nu are nevoie de noi penitenciare, ci are nevoie sa isi scoata garda politico-financiara condamnata.

Nu uita, propaganda de stanga, ca si cea de dreapta, MINTE. Antena3, RTV si oficioasele socialiste iti ofera doar un adevar trunchiat sau complet denaturat. Asa ca e nevoie sa inchizi televizorul si calculatorul si sa pui in cumpana tot ce ai auzit. Si cand nu esti sigur, apuca-te si verifica sursele obiective: raportul CEDO, statisticile inchisorilor etc.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu am fost, dar am multi colegi care inca sunt acolo.

| AFR81 a răspuns (pentru TimSem):

Cine nu respecta democratia? Guvernul ales prin vot sau oamenii din piata + presedintele? Gandeste-te bine. Existau alte parghii, democratice, prin care se putea discuta acea lege, nu instigare la proteste. N-am mai vazut in viata mea presedinte sa protesteze in piata pentru a da jos Guvernul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Si mai vine si imbracat in rosu ca sa iasa in evidenta. laughing) Asta intrece limitele penibilului, Iohannis a inceput sa simta ca nu va mai castiga in 2019 si incearca sa atraga populatia de partea sa, dar daca o tine tot asa, inclin sa cred ca anul 2019 nu il va prinde ca Presedinte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dandanache):

In sfarsit, cineva sanatos la cap. Toata stima si respectul!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AFR81):

... pacat ca te-ai nascut mai recent si nu ai vazut presedinte care le-a multumit minerilor dupa ce au facut pagube de miliarde si au nenorocit sute de oameni, inclusiv morti. Iar presedintele ala le-a multumit la sfarsit. Acum e presedintele onorific al partidului pe care il tot aperi tu ca vita.

| Dandanache a răspuns (pentru AFR81):

Nimeni nu prea respecta democratia in tara asta. Si nici PSD. Cand un partid face o practica constanta din a suspenda presedintii alesi, nu poti vorbi de respect fata de democratie. Cand majoritatile alese se modifica prin traseism, aparand majoritati de culise de tip USL, nu se respecta democratia. Protestele in sine nu sunt anti-democratice, dimpotriva. In 2011, Times alegea Man of the Year un personaj colectiv: protestatarul. Din proteste s-a nascut si democratia moderna din Romania. Ce sunt anti-democratice sunt pretentiile de inlaturare a partidului castigator. Dar tipul acesta de manifestari vor aparea mereu in retorica strazii, oriunde, nu doar in Romania.

| AFR81 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu sunt genul sa ma angrenez in dispute politice, tocmai din cauza idiotilor precum GabiDumitrescu ala, care nu pot combate parerea altuia civilizat, prin argumente, si recurg la insulte. Politica e, in sine, o cocina, iar majoritatea celor neimplicati, dar care o discuta, nu sunt departe. Nu pot sa spun decat ca am toata admiratia si tot respectul pentru dumneata, pentru felul cum pui problema si pentru parerile avizate, argumentate si cu cuvinte alese pe care le expui aici. Daca macar o jumatate dintre votanti, dintre protestatarii din piata si chiar si dintre politicieni ar avea o asemenea conduita, atunci am avea foarte mult de castigat ca si tara.

| forlucky a răspuns:

Pentru ca ne-am saturat de atata prostie si nedreptate

| flarn a răspuns:

Clic dreapta delet daten morti mati nu stam la discuti

Normal ca este despre Nefericitul Dragnea, despre cine altcineva?