| AlexDorinel a întrebat:

Pana în 2023 credeti că se va mai marii alocația?

Fac 18 ani în 2023 și termin a 12a în 2024. Deci un an ar trebui sa primesc eu direct alocația nu parintii.

52 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, alocatiile de stat pentru copii se vor mari anual, cel putin cu 20%, asa este legea in prezent.
Ce va fi pe viitor vei afla la momentul respectiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexDorinel):

Iarasi debitezi o prostie.
In general pensionarii au contribuit pentru pensie si multi mor inainte a a se epuiza suma cu care au contribuit.
Pruncii cu ce au contribuit?

Răspuns utilizator avertizat
| Ka0ru a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pruncii au parinti care sa le cumpere cele de trebuinta, ca parintii nu o fac e altceva. Plus ca daca spre ex sunt intr-o familie in care parintii consuma alcool si fumeaza e clar ca toata alocatia copiilor pe aia se duce, deci pe ei nu-i prea ajuta. Exista batrani amarati care traiesc cu vreo 300 de lei pe luna deci nu te mai ruga atat sa pice bani din cer.

Răspuns utilizator avertizat
| Nirvanaaa a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pe bătrâni nu ii ajuta nimeni. Au nevoie de pensia aia tocmai ca au multe nevoi, multe boli din pacate. Și nici bani de medicamente nu au și uite așa mor din cauza sărăciei. Sa se taie pensiile nu e o soluție.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexDorinel):

Comentezi absolut aiurea si fara nici un argument intemeiat.
De altfel am mai vazut trolling-ul pe care il faci la toate "intrebarile" puse de tine.

| Cehoslovacia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu nu stii cat de grea e batranetea si nici nu-ti inchipui din moment din moment ce mamica si taticul te tin in puf, esti tras la cap rau.
hai sa iti explic, un batran singur nu poate sa traiasca cu 1500 de lei, mai ales daca este bolnav si singur+ alte cheltuieli neprevazute.
nu-ti doresc sa ajungi la batranete si sa privesti viata prin ochii lor, sa induri N probleme din vina unor idioti

Răspuns utilizator avertizat
| Nirvanaaa a răspuns (pentru AlexDorinel):

Costă și ele destul. Mulți au diverse patologii, nu doar una. Sunt o gramada de cheltuieli, unele chiar neprevăzute dacă au o gospodărie.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

În teoretic, da on practica știu foarte mulți bătrâni care au sub 800 lei pensie. Nu cred ca tu mănânci de sub 500 pe luna.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cum zici tu...
E la fel de adevărat ca și faptul ca doar pensionarii votează pesedeuhee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu știu nici un pensionar care a votat pesedeu, ci tineri.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Deci am lucrat cu rromi și n-am știut.....mulțumesc de lămurire.

| Ka0ru a răspuns (pentru AlexDorinel):

Crezi ca ei stiu mai bine? Voteaza ca tot promit aia pensii mai mari si vor si ei sa traiasca relativ ok, si nu ne mai lua cu pensia medie la batrani cand la copii zici doar ca nu au bani, vezi care e venitul mediu per familie daca tot iti plac mediile.
Also, medicamentele sunt scumpe si sincer mai bine ar trai bunica cuiva mai bine decat sa se indoape un copil cu fast food ca sa isi faca rau.

| Cehoslovacia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu am votat psd.

Răspuns utilizator avertizat
| Cehoslovacia a răspuns (pentru AlexDorinel):

Atunci 18, acum 20.

Răspuns utilizator avertizat
| meli120 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Daca te crezi atat de special, de ce nu iti dau parintii tai bani?
Atatea plansete pentru fast food, tare curioasa sunt daca ai produs in viata ta macar 1 leu sau doar ai asteptat sa primeste de peste tot. Atata te bati in piept cu PSD-ul, aparent esti fan al noi lui variante adica AUR. Nu doar pensionari voteaza PSD, sunt destui cu putina scoala sau asistati sociali care fac asta, ma intreb tu pe cine vei vota sau cu cine votezi. Medicamentele sunt scumpe, nu am pensionari in casa, dar am parinti... Te crezi deasupra nevoilor altora, habar nu ai cu ce sa mananca viata. Sper sa te tina parintii in puf toata viata, nu pare ca ai habar sau esti curios cum functioneaza o societate. Ah, sper ca fast food-ul o sa te salveze de la medicamente, desi ma indoiesc. happy Subscriu ca multi nu apuca pensia, dupa ce au cotizat o viata intreaga. Ar fi cazul sa te maturizezi, imediat ai 18 ani, genul tau de comentarii se fac la 14 ani.

| meli120 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mai maturi ca tine? Sunt destui de "bani gata", care macar stiu cum functioneaza viata, se pare ca nu te numeri printre ei.

| meli120 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asa e si salariul minim, e o medie...E de ajuns ca cei cu pensii speciale sa creasca media.
Sper ca esti troll, pentru ca ar fi cam trist ca un copil de aproape 18 ani sa nu fie constient de acest lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| nemesmeda a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu stiu, nu a gresit baiatul sau fata ce e, sincer cu niste resturi de bani vrem sa scoatem adolescenti normali? crezi ca un pensionar nu primeste si el bani de pe spinarea celor ce muncesc, te intreb

| Ioandelasal a răspuns (pentru nemesmeda):

Un pensionar a contribuit pentru pensia ta, un prunc nu a contribuit cu nimic.

| Sophieka a răspuns:

Un alt bolovan pe pamant.

| chuckmanson a răspuns:

Tu nu ar trebui sa primești niciun fel de alocație din moment ce ești împotriva lor ești un nazist infect și pui 1000000 de întrebări imbecile zilnic

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns (pentru AlexDorinel):

În primul rand nu sunt comunist, sunt socialist libertarian progresist.
În al doilea rand, ce morții mei de libertate ai avea sub nazism explica-mi!
În al treilea rand, sunt ateu nu creștin.
În al patrulea rand chiar dacă nu as păți nimic, am empatie deci nu vreau ca niciun grup de oameni sa fie supuși unui genocid.
În al cincilea rand, tot nu ai explicat ce ti-au făcut oamenii de culoare sau musulmanii de ai asemenea idei? Sa ghicesc, ești pur și simplu un băiețel care vrea sa se creadă superior altora fara sa facă nimic și prefera sa își arunce problemele asupra altora?

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu nu votez. Nu am cu cine în țara asta. Obișnuiam sa votez cu USR pentru ca mi se părea singurul partid cât de cât ok dar nici pe aia nu ii mai suport acum.
Socialismul înseamnă că muncitorii sa dețină mijloacele de producție. Nu o clasă burgheza, nu statul, ci lucrătorii. Vreau socialismul pentru ca capitalismul distruge planeta, pentru ca m-am saturat sa vad bogați cum conduc lumea și iau tot ce vor, pentru ca nu e ok ca toate deciziile importante din societate sa fie luate de indivizi ale căror interese de clasa sunt complet divorțate de cele ale majorității, pentru ca capitalismul exploatează muncitorii, în special cei din tari sărace și pentru ca este per total, un sistem economic criminal care a distrus miliarde de vieți. Și pentru ca toată lumea sa aiba nevoile de baza acoperite și sa poată avea o voce la locul de munca.

Răspuns utilizator avertizat
| meli120 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ai gasit si exemplele date de extrem de multi...
China o duce bine in comunism? E fain sa compari o economie pe butuci cu una care functioneaza... AUR e un fel de PSD, dar sincer nu pare ca intelegi nici macar ce fel de partid e USR... Social democratic, liberal, macar iti suna cunoscut aceste concepte?
"E ușor a scrie versuri, Când nimic nu ai a spune"...

Răspuns utilizator avertizat
| Aditu94 a răspuns:

Alocatia o vei primii pana termini liceul, dupa ce termini liceul, mergi la ajofm si depune documentele ca ai terminat liceul cu/fara bac, si vei fii bagat in somaj, primesti niste bani si in acest timp te poti baga la un curs de recalificare

Răspuns utilizator avertizat
| meli120 a răspuns:

Alocatia e destul de mare, pe vremea mea nu era nici 100 de lei.
Se gasesc job-uri part time, daca tot vrei bani.

Răspuns utilizator avertizat
| nemesmeda a răspuns:

Scxhimba acel avatar, eu am traitr pe vremea aceea si nu o mai vreau inapoi, crede ma ca nu stii ce a insemnat! ma intreb cum de nu ai card pentru alocatie, fata mea are. sau? cere parintilor sa transfere alocatia pe un card al tau, lunar. si multumeste le