| miauu a întrebat:

Pana la ce varsta trebuie platita pensia alimentara pentru cresterea copilului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Obligatia de intretinere se plateste pana la 18 ani, daca beneficiarul nu urmeaza studii superioare. Daca urmeaza studii superioare, la cererea copilului, se plateste pana la terminarea acestora, dar nu mai mult de varsta de 26 ani, conform noului Cod civil, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalitãţile executãrii, precum şi contribuţia fiecãruia dintre pãrinţi se stabilesc de instanţa de tutelã pe baza raportului de anchetã psihosocialã." Numai bine!

6 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Pensia de intretinere stabilita prin hotarare judecatoreasca este datorata de catre parintele care nu creste copilul pe toata perioada cat copilul este minor, pana la 18 ani, dar si dupa aceasta varsta, daca copilul isi continua studiile in sistem de invatamant, dar numai pana la implinirea varstei de 26 de ani.

http://www.urbaniulian.ro/......procedura/

| irina41099 a răspuns:

Pana la majorat.

| miauu explică:

Eu am facut deja 18 ani si nu mi-a platit la 17 ani...deci il pot da in judecata de neplata nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru miauu):

Da, poti sa-l dai in judecata ori sa-i faci plangere penala pentru abandon de familie (art.305 Cod penal).

| Sarius1994 a răspuns:

Pana la 18 ani in Romania

| Mrpegasus a răspuns:

Teoretic pana termina scoala (liceu, facultate)