| anonim_4396 a întrebat:

Pana la urma cand preschimb un act cum ar fi: carte de identitate, permis de conducere, pasaport etc de se opresc actele vechi? Ce fac cu ele?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actele vechi sunt retinute pentru a nu mai fi folosite si sunt distruse.

| examenauto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai cum sa le folosesti daca au expirat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru examenauto):

De regula actele se preschimba inainte de expirare, asa ca le poti folosi si pe cele vechi pana expira si nu ai voie sa detii 2 acte de acelasi fel. De ex. CI se poate preschimba cu pana la 180 de zile inainte de expirare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai vrea sa faci cu un document de identitate expirat?
Pasaportele nu se retin spre exemplu

| examenauto a răspuns (pentru suntserios):

Ba se rețin. Dar întrebam ca idee ca am avut pașaport care a expirat în 2016 și mi l-am reînnoit acum și era la un pas sa îl arunc