| Fhahshauwh a întrebat:

Pana la urma cât este alocatia de copil de la stat? S-a mărit sau e la fel?

Răspuns Câştigător
| IonutR1 a răspuns:

Da, s-a spus ca e posibil sa se mareasca alocatiile de la 1 ianuarie, dar nu am abservat asta... Uite ce am gasit pe net intr-o stire: "Propunerea este de majorare a cuantumului alocației cu 50% pentru copiii cu vârste cuprinse între 0-2 ani, care vor beneficia de o alocație în valoare de 300 lei și cu 80% pentru copiii cu vârste cuprinse între 2-18 ani, care vor beneficia de o alocație în valoare de 150 lei. România se află, din nefericire, pe ultimul loc în Uniunea Europeană în privință cuantumului alocației pentru copii. Dacă în majoritatea acestor state alocația pornește de la peste 100 de euro, în România copiii primesc echivalentul a 18 euro pentru fiecare copil, o sumă care nu acoperă decât într-o foarte mică măsură necesitățile unui copil", precizează deputatul PNL Robert Sighiartău, inițiatorul proiectului. " Cam asta e, eu nu stiu nimic sigur, sa vedem luna asta cat se da...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu s-a marit, desi au fost unele discutii in acest sens, este tot cea de anul trecut, respectiv 84 lei.

| OchiCaprui1997 a răspuns:

87 de lei