| Sawarekh a întrebat:

Pana la urma ce inseamna feminismul?
Tot aud din diferite parti sociale, 2 parereri diferite una fata de cealalta.

1)unii sustin ca feminismul inseamna o egalitate, ca si cum femeile vor doar o egalitate asumata, in orice domeniu, sa aratae ca sunt capabile sa faca multe lucruri care le fac barbatii.

2) Altii sustin ca feminismul inseamna o miscare in care femeile doresc sa fie mai importante ca barbatul, sa fie tratate si mai bine, rasfatate, sa aiba practic drepturi mai mari ca barbatul.

Care din ele ar fi?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

E foarte prost inteles chiar si de unele femei. In esenta feminismul a fost punctul de cotitura in care femeile si-au capatat drepturile fundamentale in societate, mi se pare ca Sufragetele au dat startul cand au militat pentru dreptul la vot, sper sa nu ma insel, au fost pasi marunti dar siguri de-a lungul instoriei, stim foarte bine ca erau tratate ca niste fiinte inferioare iar statutul lor oficial dictat de catre societatea patriarhala era de menajere, fabrica de copii si cam atat, practic femeia era fiinta cu care faceai sex si era obligata sa iti faca de mancare, sa iti spele chilotii imputiti, sa iti toarne niste plozi iar ea nu avea voie sa zici nimic, barbatul avea dreptul de viata si de moarte asupra ei la propriu, ca daca ea comenta ceva o putea ucide fara drept de apel. Societatea a evoluat de atunci, statutul femeii s-a normalizat in mare parte in lume, in afara de tarile puternic religioase unde acolo religia continua sa spele lumea pe creier cum ca femeie=satana, ma rog...nu satana propriu-zis dar ceva mana dreapta. Cum am zis societatea a mai evoluat, femeia are voie pe piata muncii oriunde doreste inimioara ei, are voie sa faca mai de toate, ii este respectata dorinta de a avea o viata dupa cum vrea fara sa toarne plozi de la 20 de ani si sa spele haine, rudele ce le mai pun bete in roate si le spun ca e normal sa faca asta. Astea sunt lucruri normale sa aiba dreptul la educatie, munca, vot, condus si tot felul de activitati, asta e feminismul in esenta, egalitate intre sexe, pe langa feministe au luat nastere insa si o categorie de femei care urasc barbatii, astea nu au treaba cu feministele traditionale, astea se numesc feminazi sau misandre care din anumite motive gen traume au ajuns sa puna absolut toti barbatii in aceeasi oala, chiar daca nu le-ai facut personal nimic in ochii lor esti un nemernic doar pentru ca esti barbat ceea ce mi se pare o prostie, la fel cum si din partea barbatilor e o mizerie sa le puna pe toate in aceeasi oala.

30 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

" feminism= Mișcare socială care susține egalitatea în drepturi a femeii cu bărbatul în toate sferele de activitate. "

Numai misoginii care habar nu au despre ce vorbesc pot crede că este a doua variantă.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

NU vor egalitatea, crede ma. Daca voiau, isi plateau nota laughing))) am iesit cu una care sustinea feminismul, si se frustrase ca nu i am platit nota.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit niciodata a doua varianta decat la cei care au ceva frustrari.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

Sau ma rog, poate doar se prefacea.
Dar daca e vorba de egalitate in toate sferele, sustin din toata inimia.

| johnnny123 a răspuns (pentru Sawarekh):

Exact ce spuneam... Tu faci în mod clar parte din categoria aia de misogini frustrați care habar nu au despre ce vorbesc. Și nu este prima oară când demonstrezi asta.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

Tu gandesti ce vorbesti?
a iti plati nota inseaamna ca poti fi capabila sa ai bani, sa te intretii, deci tine de egalitate.
Unde sunt misogin?

| SingleForOne a răspuns:

Prima, și normal... considerând că femeile au dreptul la educație, aceleași poziții de carieră, de a avea credite, de a vota, de a vorbi liber, de a se îmbrăca cum vor și comporta cum vor (deși nu sunt în totalitate de acord cu ultima idee, ci ar trebui să fie un comportament decent și o vestimentație decentă), și de a avea propriile opinii, să creadă ce vor (deși ar trebui să creadă după o analiză critică și/sau o intuiție bună).
Cât despre cea de-a doua, asta se crede a fi feminismul în vremurile moderne, asta se cere, și asta se promovează în relațiile personale, în media, în politică, în mediul de afaceri și corporatist, în mediul de shopping/retail, etc. Totuși, se poate observa că nu se cere egalitate, ci superioritate.

În alte cuvinte, egalitatea nu este stabilită să fie la standardele masculine pentru mediile menționate sau la standarde medii dintre femei și bărbați, ci coborâte cu totul la standardele femeilor, iar acestea să continue să-și mărească standardele pentru alții după cum cred ele că ar fi corect (ele fiind personalitățile femeiești de influență din mediile menționate, dar și din Marele Public).

| Sawarekh explică (pentru SingleForOne):

Wow ce raspuns pertinent si corect!

| Sawarekh explică:

Mie imi plac mult, problema e ca sunt instabile.
Ca vezi domne fac ce vor, si nu poti avea incredere in ele, parerea mea, gen te pot lasa cand doresc ele ca ''isi permit''

| johnnny123 a răspuns (pentru Sawarekh):

Eu gândesc. Din păcate, tu stai mult mai prost la capitolul ăsta.

O experiență izolată din viața ta legată de achitarea unei note de plată la restaurant nu are nicio legătură cu feminismul ca mișcare, cu esența și cu definiția lui.

Esența feminismului este cu totul alta. Femeile vor să fie plătite la fel ca bărbații atunci când fac exact aceeași muncă (în prezent primesc cam 70% din cât primesc bărbații), vor să aibă aceleași oportunități în carieră dacă au aceleași competențe ca bărbații (în prezent ponderea bărbaților în poziții de top este covârșitoare) și în general vor să nu fie excluse pe motivul că sunt femei.

Cine achită nota la restaurant nu are legătură cu egalitatea în drepturi între femei și bărbați. Este o chestiune de context, de politețe, de relații interpersonale, de ceea ce vrei să semnalizezi.

Atunci când deschizi ușa pentru o femeie nu înseamnă că femeia are mai multe drepturi decât tine sau că ești sclavul ei. Înseamnă doar că nu ești un mitocan.

Tu pornești de la un eveniment punctual și faci o generalizare complet artificială și falsă, dictată de preconcepțiile tale.

| doctorandus a răspuns:

Nu există un singur feminism. Există feministe de la creștine fundamentaliste la capitaliste liberale și revoluționare marxiste. Și bărbații pot fi feminiști.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

Tu chiar nu poti gandii logic?

Normal ca are legatura, o femeie feminista trebuie fara dar si poate sa fie capabila sa isi plateasca nota, chiar daca are 1000 euro sau 500 euro salariu, e vorba de principiu aici, sa arate ca sustine egalitatea de gen, sa arate ca nu se muleaza dupa cineva cu bani, sa arate ca imbratiseaza indepedenta.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

Si nu in ultimu rand, sa arate ca nu este atrasa/cucerita de un barbat cu bani, in conditiile in care ea isi procura asta.
E vorba de principiu, dar pare ca nu vrei sa intelegi.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

Am iesit si cu tipe care sustineau egalitatea, si mi au spus ca nici nu ar accepta ca cineva sa i plateasca nota, s ar simtii atat de prost.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Este strict vorba de egalitate aici.
Și în majoritatea cazului cei care nu s au oprit din a face " sexisme" au fost legate de partea masculina ( unii, ca sunt și oameni intregi la cap).

| johnnny123 a răspuns (pentru Sawarekh):

În primul rând, faptul că o femeie s-a supărat că nu ai achitat nota de plată poate avea tot felul de explicații. De exemplu, dacă tu ai făcut invitația, este normal ca tu să achiți nota de plată. Nu are legătură cu independența femeii, nu are legătură cu egalitatea în drepturi, are legătură cu politețea.

În al doilea rând, faptul că era femeie nu o face automat o expertă în feminism. Poate că și ea înțelegea "feminismul" la fel de prost cum îl înțelegi și tu.

În al treilea rând, ți-am mai explicat o dată că un eveniment punctual nu definește o întreagă mișcare, și cu siguranță nu-i schimbă definiția.

Toată discuția a pornit de la întrebarea "ce inseamna feminismul?"
Feminismul înseamnă exact ce ți-am scris eu acolo. Anumite comportamente ale femeilor nu schimbă definiția feminismului.

| MonsterBiker a răspuns:

Amândouă variante, depinde de femeie, de capacitățile ei reale.

| Emma30555 a răspuns:

Varianta 1. O femeia vrea egalitate în drepturi, fără a fi discriminate. Totuși suntem diferiți, natura ne a lăsa diferiți și atunci te atrage mai mult un bărbat masculin cum și pe voi va atrage o femeie cât mai feminina. Un bărbat care da impresia de mascunilitate plătește mai des nota decât un bărbat modern care nu plătește nota niciodată, dar cu toate astea primul este mai atractiv, cu condiția ca și el sa fie destul de feminist astfel încât sa considere ca femeia ii este egala dar sa simtă ca o poate proteja, fiindcă ei sunt mai puternici din punct de vedere fizic.

Răspuns utilizator avertizat
| Sawarekh explică (pentru Emma30555):

Sa fie mai atractiv, nu mi se pare normal sa platesti nota in 2023 fara nici o suparare.
Barbatia nu se demonstreaza prin a avea bani, corect? cum spui si tu, prin a arata protectie din punct de vedere fizica, adica ce legatura are intelectu cu fizicu? Femeia in ziua de azi are sansa si capabilitatea sa faca in aceeasi masura, aceeasi bani, trebuie sa se inceteze si in societatea noastra acest fixism, ca femeile sa treaca peste asta.
Este de inteles ca, femeile de la tara, pe timpuri veneau la oras, cautau un tip cu bani, ele nu munceau, aveau grija de copil si asa s-a creat acest stereotip, in care doar barbatul sa munceasca.
Dar daca cu adevarat femeile vor egalitate, nu ar trebui sa mai aiba nici o asteptare ca barbatul sa aiba mai multi bani, in caz contrar e dovada de ipocrizie si oportunism.

| Emma30555 a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu au așteptări, eu îți spun că bărbatul care plătește nota e mai atractiv decât cel care nu o face. Și dacă tu ca băiat ieși cu un amic care face cinste fiindcă își permite și ii face placere vei aprecia gestul și vei considera ca face acest lucru fiindcă te apreciază și este un prieten bun, arata ca ii pasa, ca e generos, nu ma refer la toate situațiile bineînțeles ca este în regula ca ambii sa pună bani dae sunt gesturi care sunt apreciate și asta nu tine neapărat de logica cât de o senzație care apare involuntar

| Sawarekh explică (pentru Emma30555):

Da inteleg ce vrei sa spui!
Pe drept vorbind, asa procedezi cand iti place de cineva mult.
Si eu m-as simti bine, si m-am simtit bine cand o tipa mi-a facut cinste! e complet normal.
Acum, principalu motiv pentru care eu nu sunt de acord cu a platii nota este tocmai faptul ca o poti face degeaba, eu in ultimu timp am platit totusi nota, in ciuda principilor mele corecte, si mai rau m-au respins acele fetelaughing
Toata ideea este, ca eu pot iesii de 4 ori pe saptamana cu fiecare tipa, i platesc fiecaruia, si ma respinge, cu ce te alegi? cu nimic.
Nu ai de unde sa stii daca se leaga o conexiune, eu m-am combinat cu tipe care culmea, nu le-am platit nota.
Celor care le-am platit nota, m-au refuzat! Deci nu are sens sa-i acorzi unei tipe atentie ca bou daca nu stii daca o sa continuati, cred ca doar cele arogante se uita la gestul asta.

Iti dau un exemplu: am iesit cu o tipa dar in parc parc, ea m-a refuzat oricum fiindca eu eram mai mic ca ea cu vreo 10 ani, super conservatoare( a zis ca nu ar accepta niciodata un baiat fara sa-i plateasca nota )

Ce crezi? cat timp am fost in friend zone si am pastrat legatura cu ea, mi-a platit un bilet de film+ primise 2 bilete la un concert destul de scump, si am mers cu ea, a ales sa vin cu ea.

Concluzia? Din orgoliu a zis ca iese doar cine i plateste, asta fiindca dupa ce eram in frined-zone, a acceptat asta.

Numai bine! Hai sa sustinem cu toti, egalitatea de gen asumata!

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

Citeste ultimu raspuns pe care l-am spus ce i-am zis Emei, ca sa intelegi de ce consider o gandire toxica in a plati nota la primul date si de asemenea sa vezi de ce eu nu mai fac asta.

Bun oke, femeia intodeauna se lasa invitata....nu ajuta argumentul, sorry.

| Emma30555 a răspuns (pentru Sawarekh):

Eu susțin egalitatea și nu prea m-am lovit de aspectele astea, fiindcă atunci când m-am cuplat cu cineva ori făcea parte din anturaj ori s-a întâmplat de la sine și aspectul asta nu a fost observat, simțit concret. De exemplu am cunoscut un tip într un bar pe care îl frecventez des, se întâmpla sa îmi facă și cinste cu o bautură dar l a modul general eu fiind acolo cu prieteni el fiind la fel, într un bar ca acela oricum se mai facea cinste fără sa fie cazul de combinat. Altădată am cunoscut un tip la ziua unei prietene. Apoi la ieșiri probabil ca făceam cinste pe rand, acum în prezent mi se pare normal sa punem bani amândoi, depinde cum sta și financiar fiecare. La date uri oficiale nu am ieșit adică sa cunosc persoana acolo, nu știu dacă as accepta sa îmi plătească nota, tocmai ca să nu las loc de interpretări dar mi se pare mai complicat sa ți placa din prima cineva de aceea nici nu prea se leagă relațiile care pornesc asa, e mai dificil.

| BloodyLips a răspuns (pentru Sawarekh):

Pentru ca feminismul înseamnă egalitate de șanse și drepturi. Faptul ca nici măcar la primul date nu te-ai deranjat sa plătești nota arata doar ca nu ești încă capabil sa ai o relație serioasa. Și eu sunt feminista dar totuși ma aștept sa mi se plătească nota măcar la primele întâlniri. De ce? Pentru ca indiferent cât de mult ar milita femeile pentru drepturi egale, lucrul asta nu o sa se întâmple în veci. Dacă în fata unui angajator se vor prezenta o femeie și un bărbat cu aceleași skilluri, angajatorul va prefera bărbatul din simplul motiv ca acesta nu are concediu de naștere și de creștere a copilului. O femeie o sa pună întotdeauna familia pe primul loc, ceea ce o s-o facă sa stagneze câțiva ani în cariera, timp în care bărbatul n-are nicio treaba. Din cauza asta femeile își doresc un bărbat care își poate întreține familia, pe care se pot baza. Faptul ca tu nu ai plătit o cafea la prima întâlnire pentru femeia pe care o vrei alături nu prea arata ca ai putea avea grija de ea în vreun fel când ar avea nevoie de tine. Pentru ce muncește un bărbat în viata dacă nu pentru nevasta și copiii lui? Faptul ca tu încă ești atât de individualist arata ca pana acum ai avut doar aventuri și nici nu o sa ai parte prea curând de o relație serioasa. Tipa te-a citit prin gestul asta ca nu prea îți place de ea/ ai obiceiul sa nu te implici când ieși la un date pentru ca oricum le schimbi ca pe șosete.

| BloodyLips a răspuns (pentru Sawarekh):

Unei femei ii place un tip cu bani la fel cum unui tip ii place o femeie frumoasa. Cine a băgat faza ca "oh nu, m-as simți atât de prost sa îmi plătești tu blah blah" a mințit la fel cum ai mințit tu o tipa uratica ca aspectul nu contează.

| Sawarekh explică (pentru BloodyLips):

Si la fel cum unui tip i place o femeie cu bani laughing)))
Dar da ai dreptate, e clar ca multe mint. Insa, sa iti spun sincer, eu apreciez mult o femei care isi plateste nota si care are bani, si nu in ultimu rand, care sa nu se uite dupa bani, fiindca clar banii nu inseaamna tot, poti fi urat, prost si taran dar sa ai bani, restul calitatilor sa nu le ai, si atunci clar femeia se va uita la tine doar ca ai bani, deci la un moment dat, banii devin periculosi.

| Sawarekh explică (pentru BloodyLips):

Tu esti feminista doar teoretic, pentru ca majoritatea dintre femei care zic ca sustin feminismul, sunt iporcite, ele sustin doar acolo unde le convine. De aceea tu nu sustii egalitatea asumata.
Este fals, femeile sunt cautate si promovate la greu, fiindca in multe domenii prezinta avantaje ( comunicare, marketing, etc ) trebuie doar sa mai cunosti oameni, cum fac eu de exemplu.
Deci o femeie nu are nici o scuza in ziua de azi, sa nu isi plateasca nota, o femeie asumata si indepedenta nu se va frustra sa isi plateasca o cafea.
Este adevarat, as putea atat de simplu sa platesc, nu o fac din multe motive, daca vrei it explic in privat, daca nu esti curioasa, e oke!

| troleibuz a răspuns:

1. Asta e feminismul.
2. Asta e feminism radical, care e de fapt foarte apropiat de conservatorism si nu e foarte vizibil.

Nu se face educatie pe subiectul asta, tocmai din cauza misoginismului care pune la indoiala din start orice include cuvantul feminin in el.

Valul 3 de feminism are niste scapari radicale din cauza ca media manipuleaza si inclina sa arate extremele in presa si atunci se creeaza falsa impresia ca feminismul radical e ceva foarte raspandit cand nu e deloc asa, e o minoritate.

Platitul notei nu are nicio legatura cu feminismul, bunul simt si educatia ar trebui sa te fi invatat ca cine invita, plateste.

Este foarte ciudat ca tu vrei o feminista adevarata cand ai o gramada de viziuni misogine.

| troleibuz a răspuns (pentru Sawarekh):

"Este fals, femeile sunt cautate si promovate la greu, fiindca in multe domenii prezinta avantaje ( comunicare, marketing, etc ) trebuie doar sa mai cunosti oameni, cum fac eu de exemplu."

Ce inseamna ca "se cauta"? Se specifica in anunturi sexul? Pentru ca asta e ilegal.

Nu se cauta, doar ca sunt multe femei in industriile astea, cum sunt si in Drept si Medicina. Asta nu inseamna ca sunt preferate, ci ca nu multi barbati aleg carierele astea.

Am prietene specialiste in comunicare, una a plecat in SUA si a trebuit sa lucreze sub numele Dylan prin email pentru ca e neutru si ca femeie primea multe raspunsuri oribile din partea clientilor. Ca barbat a avut fix zero probleme pana in momentul de fata.

E sexism la greu in marketing chiar daca suntem in 2023.