| NonZarek a întrebat:

Pana la urma pe câmp, ești liber sa te dai cu motorul/atv sau nu? Ma refer strict pe câmp, cărare, nu drum public. Politia îți poate face ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, il poti conduce fara permis de conducere pe toate drumurile care nu sunt publice, pe camp, teren viran, curte, etc.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| PainTech a răspuns:

Conducerea pe DRUMURILE PUBLICE a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Legea se referă DOAR la drumurile publice, teoretic poți să te plimbi cu ce vrei tu pe câmp cat timp nu ești pe drum public.

Drumurile agricole, drumurile forestiere, unele parcări și poligoanele auto nu sunt nici ele drumuri publice. Deci și acolo ai putea sa te plimbi liniștit (cât nu faci tâmpenii desigur)

Ține cont că nu sunt avocat/polițist și asta nu e "legal advice", citește regulamentul cu ochii tăi.

| Panamax a răspuns:

Daca este campul tau nu-ti face nimeni nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Campul, cararea tot zona publica reprezinta. Public nu inseamna doar drum pe care se circula.