| AlexDorinel a întrebat:

Pana la urma sunteți de acord cu acordarea alocației copilului? Am văzut ca se măresc alocatiile de la 1 ianuarie.

240 lei sau cât naiba se fac, vi se par mulți bani? Eu zic ca-s putini, la ce inflatie avem 240 lei sunt nimic, degeaba se dau unii ca "vai domne sunt bani ca unii n-au ca nu știu ce".

Acum 2-3 ani (când o factura la curent era 150 lei și o pâine 1 leu) dacă aveam alocația asta eram smecherii Europei. Acum nu mi se pare ok nici sa aibă un plod alocație 250 euro cât e în Italia, cu toate ca acolo sunt mai scumpe lucrurile, dar un plod de 12 ani nu are ce sa facă cu 250 euro pe luna. Dar dacă va uitați Romania are un salariu mediu net de 3500 lei și alocație de 240 lei pe când în Italia e 1800 euro salariu mediu și alocația e 250 euro, asta înseamnă că copiii aia din Italia sunt cam smecheri.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alocatia copilului nu este pentru plata curentului!
Alocatia copilului este ca un mic ajutor pentru parinte ca sa-i cumpere copilului carti, aciete, tenisi sau ce mai are el nevoie.
Nu mai raporta alocatia romaneasca la preturile europene, fiindca totul in Romania se plateste in leis i tu traiesti si priemsti alocatia in Romania.
Nu face sens ce vrei tu sa spui cu factura de curent si alocatia copiilor, ca nu de aia se plateste alocatie parintilor, pentru copii!
Dorinele, lasa problema asta adultilor, daca nu te pricepi si nu intelegi mare lucru.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E deja 240...

| Celcestietot a răspuns:

Sunt de acord, pentru ca vreau ca si noi sa fim smecheri!

| mi25 a răspuns:

Daca mintea ta, care sta in colturile capului tau rotund, nu poate inmagazina informatii si sa analizeze corect aceste ucruri, iti propun sa te duci cu el (capul) la curatat.
Atata prostie debitata de un adolescent inca nu am intalnit.
Tu esti mai destept decat acei care organizeaza si conduc sistemul?

| Eireann a răspuns:

Alocatia se accorda parintilor sau tutorilor legali pentru a ajuta cu costurile de crestere si scolarizare pentru copii: mancare, haine, transport, rechizite, etc. Daca unii parinti decid sa lase copii sa isi ia alocatia ca bani de buzunar e alegerea lor dar nu sunt obligati sa o faca nici in Romania, nici in Italia. Parintii mei au pus toti acei bani de o parte si i-am folosit cand am devrnit majora pentru facultate, vacante si excursii, chirie, etc.
Si nu orice famile are 2 salarii medii pe economie care le intra in casa in ficeare luna si atunci banii de alocatie pot chiar sa fie folositori.

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

Pana la urma nu ai inteles ca alocatia aia nu acopera pretul tigarilor si al drogurilor?
Nu compara copiii din Romania cu cei din alte tari. Acolo ei folosesc banii pentru educatie.
Apoi, alte tari sunt bogate, au de unde plati. Romania, de unde? Nu producem nimic, traim doar din imprumuturi.

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AlexDorinel):

Deci iti e sortit sa ajungi inginer in salubritate?

| mi25 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Vorbesti prostii!

| Vântulalb a răspuns (pentru AlexDorinel):

Unde au loc de munca asigurat la 18 ani? Tu te trezesti in Romania dinainte de 1989.

| brokxy a răspuns:

Eu aveam alocatie de 40 de lei laughing laughing laughing Si nici aia nu mi-o dadeau parintii laughing Si nu stiu unde ai vauzt tu salariu NET de 3500 lei in Romania. In vise? laughing laughing laughing

Răspuns utilizator avertizat
| TristanTzara a răspuns (pentru AlexDorinel):

Bine dar nu e vorba de acum 20 de ani ci acu 5 ani XD