| aabbbccccddddd a întrebat:

Pana si Joe Biden a spus ca Rusia invadand Ucraina risca un razboi nuclear de toata regula.
Lumea spune ca sunt sanse 0 ca un razboi mondial sa inceapa, dar de ce?
Eu cred ca daca Rusia invadeaza Ucraina, sar in ajutor alte state, apoi sar si in ajutorul Rusiei samd pana se ajunge la al treilea razboi mondial.
Nu sunt sanse?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-mi aduc aminte ca presedintele SUA sa fi vorbit de razboi nuclear si nici nu cred ca o sa fie, ar insemna ca sunt nebuni unii conducatori de state.
Si nici nu ar intra in razboi statele NATO, avand in vedere ca Ucraina nu face parte din aceasta organizatie.
Doar daca Rusia ar ataca un stat NATO ar fi posibil un nou razboi mondial.

| Brizbriz a răspuns:

Sanse sunt intotdeauna, i se scoala parul de pe ceafa lui tatuca tarul Putin si incepe sa dea cu bombe

| Legion7X a răspuns:

Teama este alta. Dacă Rusia încearca să invadeze Ucraina, Sua să ia atitudini prin România fiind un război Rusia România. SUA oricum nu cred că va apara Ucraina direct de la Washington. Franța a anunțat că va trimite și ea trupe în România dacă este cazul. Deci România poate fi un teren de razboi oricănd. Pe Americani cred că nu-i deranjează să intervină pentru a apăra Ucraina. O va face prin România că este mai aproape de Ucraina probabil. Astfel nu știu, cum ar apăra Sua Ucraina. România poate fi un punct cheie de deteriorare. Franța La fel, trimite trupe la noi ca să atâte și mai tare.

| aabbbccccddddd explică (pentru Legion7X):

Deci sa inteleg ca in caz de ceva, noi picam cel mai rau?

| Legion7X a răspuns (pentru aabbbccccddddd):

În mod normal România nu trebuie să se implice absolut. Ucraina nu este în NATO este fix problema lor cu Rușii.

| chuckmanson a răspuns:

Am dubii serioase că America sau Occidentul în general ar face mai mult decât să trimită arme Ucrainei și să sancționeze Rusia(sincer nu prea sunt de acord cu sanctiunile pentru că nu o să îl afecteze pe Putin sau pe oligarhii ruși, o să îi afecteze pe cetățenii care nu au făcut nimic greșit, în special pe cei săraci, dar probabil va fi singura opțiune). Nato nu poate să acționeze militar pentru că asta ar încălca un tratat, din moment ce Ucraina nu e stat NATO.

| pashkal a răspuns:

Nu sunt frate sanse iti zic eu.