| codrinelul30 a întrebat:

Parintii mei s-au despartit de cand eram mic, dar mama nu a cerut pensia alimentara. Daca am implinit 18 ani, am dreptul de a cere pensia pe anii din urma sau pana la terminarea studiilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita pensia alimentara doar pe ultimii 3 ani (termenul de prescriptie) anteriori datei depunerii cererii de chemare in judecata si pe viitor, pana la terminarea studiilor, dar nu mai mult de implinirea varstei de 26 de ani.

1 răspuns:
| oz_1736 a răspuns:

Pe anii din urma, nu cred, dar daca faci studii pana la 24 de ani, ai dreptul.