| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei sunt divortati definitiv si irevocabil, eu am ramas in custodia totala a mamei. mai e nevoi de semnatura tatalui pentru a iesi din tara daca sunt minora?

Răspuns Câştigător
| WizKhalifaa a răspuns:

Inseamna ca nu esti trecut prin viata. Cand doi oameni se iubesc totul merge bine si pare perfect, casatorie, bucurii, etc apoi vine si 1 copil (sau mai multi). Dar dupa un timp ajungi in monotonie si totul se strica (daca nu stii sa previ).
Eee si acum partea importanta. Tu ca un copil ce ai vrea, sa ai ambii parinti si sa fie o atmosfera tensionata in casa? Nu mai bine ramai doar cu unul din ei si mergi in vizita la celalalt? Nu mai sunt certuri in familie, nu mai vezi cum tactu o bate pe mata.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai este nevoie, este destul declaratia si acordul mamei (daca mergi insotita de alt major) ori n-ai nevoie de declaratie daca mergi cu mama ta. In acest sens sunt prevederile art. 30 din L. 248/2005 privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, cu md. si coml. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:

c)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv." Numai bine!

| IMC90 a răspuns:

Nu exista nimic pe lumea asta definitiv si irevocabil

neluL
| neluL a răspuns:

DA! Pana la varsta de 18 ani ai nevoie si de semnatura tatalui pentru a iesi din tara.

| fulgerul a răspuns:

Nu stiu cum dracu sunt facute legile astea, insa in legea 272/2004, cap 2, art 18, al. 2, este clar!

| Dope a răspuns:

Bineinteles! Ai nevoie de semnatura tatalui, alfel nu poti iesi din tara. Uite mai multe informatii :
http://www.euroavocatura.ro/......u_un_minor

Sper ca ti-am fost de ajutor:*
Zbye zbye :-h

| Lur656i a răspuns (pentru Dope):

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;

| WizKhalifaa a răspuns (pentru Lur656i):

Ba da ai nevoie si de acordu lui dat prin notariat. Eu la 16 am plecat din tara cu mama (ei sunt divortati de cand aveam eu 3 ani si eram in custodia mamei definiv si irevocabil) si mi-a trebuit semnatura lui. Poti sa ii aduci cate harti vrei, daca celalalt parinte nu vrea... nu mergi.

| Lur656i a răspuns (pentru WizKhalifaa):

"este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;"- e legestraight face

| WizKhalifaa a răspuns (pentru Lur656i):

Fix in situatia asta am fost eu, eram trecut pe pasaportul mamei dar totusi a mai trebuit sa fac chestia aia.
Ce naiba, eu nu vorbesc despre legi date de betivi, eu vorbesc din proprie experienta.

| JohnnyBi a răspuns (pentru WizKhalifaa):

Tu zici de ce ti s-a intamplat acu 13 ani, cand legea 248/2005 e mai noua => legea noua castiga laughing.

| WizKhalifaa a răspuns (pentru JohnnyBi):

Acum 2 ani, de fapt 3 ca s-a intamplat prin vara (cand fac 19 ani)winking.
Poti trece linistit doar daca esti in custodia tatalui si ai acelasi nume, dar daca mama reclama eu nu vad prea bine lucrurile.

| JohnnyBi a răspuns (pentru WizKhalifaa):

In tara asta prost facuta ma mir ca nu iti cer aprobarea parintilor cand te duci sa te ca**. mai bine te abtii pana la 18 ani sa iesi, si dupa faci ce vrei o. O, decat tot felul de tampenii si aprobari

| IMC90 a răspuns (pentru WizKhalifaa):

Sunt de parere ca, parintii care divorteaza(si au un copil) merita inchisi pe viata, biciuiti si pusi la munca in folosul comunitatii
Absolut nimeni nu te-a pus sa te casatoresti, absolut nimeni nu te-a pus sa faci copii, ai facut totu cu buna stiinta. Acum, taci si-nghite.

Daca ar fi dupa mine, as scoate in afara legii divortul.

| IMC90 a răspuns (pentru WizKhalifaa):

Anticiparea tine de inteligenta individului

Din moment ce stiu ce se poate intampla, trebuie sa fiu foarte prost sa ma arunc cu capu' inainte

| WizKhalifaa a răspuns (pentru IMC90):

Inseamna ca nu esti trecut prin viata. Cand doi oameni se iubesc totul merge bine si pare perfect, casatorie, bucurii, etc apoi vine si 1 copil (sau mai multi). Dar dupa un timp ajungi in monotonie si totul se strica (daca nu stii sa previ).
Eee si acum partea importanta. Tu ca un copil ce ai vrea, sa ai ambii parinti si sa fie o atmosfera tensionata in casa? Nu mai bine ramai doar cu unul din ei si mergi in vizita la celalalt? Nu mai sunt certuri in familie, nu mai vezi cum tactu o bate pe mata.

| cosminelFdb a răspuns:

Pai cati ani ai ca daca esti minor nu te lasa fara semnatura