| danny_4123 a întrebat:

Patronul m-a concediat fara sa imi dea un avertisment sau ceva scris. Mi-a zis sa nu mai vin la munca ca nu ma mai primeste. Mi-a inchis telefonul si aia e. Bani nu, documente nu, ce sa fac? E un oras tare mic si se cunoaste cu toti si nu stiu unde sa apelez sa mi se faca dreptate.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un CIM pe durata nedeterminata este obligatoriu ca desfacerea CIM sa se faca in scris si motivat. Poti reclama la ITM si apoi, daca nu se rezolva, sa dai firma in judecata.
Doar in cazul unui CIM pe durata determinata nu este nevoie de motivarea desfacerii, daca a expirat durata acestuia, dar si atunci trebuie facuta lichidarea.

| aditimus a răspuns:

Trebuie sa fi avut un motiv anume.